17
2020
2015-10-08

Wystawa o ks. Stanisławie Brzósce


W najbliższych dniach w Sokołowskim Domu Kultury  odbędzie się uroczystość wieńcząca cykl uczczenia pamięci ostatniego dowódcy powstania styczniowego, tak związanego z Sokołowem - ks. Stanisława Brzóski. 

Dzięki zabiegom senator Marii Koc Senat RP podjął w dniu 11 czerwca 2015 r. specjalną uchwałę w sprawie uczczenia pamięci tego narodowego bohatera. Równolegle w gmachu parlamentu prezentowana był wystawa „Ksiądz Stanisław Brzóska – ostatni dowódca Powstania Styczniowego. W 150. rocznicę śmierci”, zorganizowana przez Archiwum Państwowe w Siedlcach, sfinansowana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych. Autorem wystawy był Bogusław Niemirka. Podjęta wtedy  uchwała Senatu głosiła m.in. „23 maja 2015 r. upłynęło 150 lat od dnia męczeńskiej śmierci Stanisława Brzóski, bohatera Powstania Styczniowego, naczelnego kapelana wojsk powstańczych województwa podlaskiego i najdłużej walczącego dowódcy Powstania Styczniowego… Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd księdzu Stanisławowi Brzósce oraz innym bohaterom Powstania Styczniowego.” W uroczystościach w Senacie RP wzięły udział władze Sokołowa, były też obecne delegacje szkolne. Burmistrz Bogusław Karakula otrzymał z rąk marszałka Senatu Bogdana Borusewicza oryginał podjętej uchwały.
 
Obecnie przyszedł czas na prezentację wystawy o ks. Brzósce w samym Sokołowie. Wystawa zawiera unikalne archiwalne dokumenty i fotografie obrazujące drogę życiową Stanisława Brzóski – od dzieciństwa po dzień śmierci z rąk rosyjskiego zaborcy na szubienicy w dniu 23 maja 1865 r. Niektóre dokumenty prezentowane są po raz pierwszy.  Prezentowana jest  także dokładna mapa Krasnodąb Sypytek pod Sokołowem, gdzie powstańczy dowódca ukrywał się  aż do dnia ujęcia przez rosyjskich żołdaków. Osobne miejsce zajęły fotografie, przedstawiające uroczystości odsłonięcia pomnika ks. Stanisława Brzóski w Sokołowie w dniu 23 maja 1925 r. oraz nadania mu Orderu Orła Białego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2008 r.
 
Otwarcie wystawy połączone będzie z promocją monografii o ks. Brzósce pióra Bogusława Niemirki. Monografia z cząstki foliałów archiwalnych, które cudem ocalały do dziś, wydobywa z niepamięci wiele nowych faktów, efektem pracy autora było też niewątpliwe nowe spojrzenie na postać naszego bohatera. 
 
Z informacji Sokołowskiego Domu Kultury  wynika, że wystawa o ks. Brzósce będzie otwarta w dniu 12 października 2015 r. o godz. 11.00.
 
(B)

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe