1
2020
2011-04-18

Wystąpili specjalnie dla Rafała


Rafał Zębrowski w wypadku stracił nogi. Jego rodzina, przyjaciele i znajomi zorganizowali koncert, podczas którego zbierano pieniądze na zakup protez.

Sala widowiskowa SOK 13 kwietnia wypełniła się osobami, które chciały pomóc Rafałowi.

Zebrali 14 tysięcy
Koncert charytatywny zorganizowany przez Zespół Szkół nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim wraz z Sokołowskim Ośrodkiem Kultury, Komendą Hufca ZHP w Sokołowie oraz Polskim Czerwonym Krzyżem przyciągnął wielu mieszkańców miasta. Dochód z imprezy to 14 tys. zł ze sprzedaży wejściówek, licytacji oraz loterii fantowej.
Podczas licytacji sprzedano m. in. obraz olejny „Dekalog" Andrzeja Malinowskiego za 1010 zł, akwarelę "Sokół" Andrzeja Kublika za 550 zł, rzeźbę anioła wykonaną podczas warsztatów terapii zajęciowej Caritas za 500 zł, pastel „Pejzaż podlaski" Piotra Daniluka za 500 zł. Te i inne przedmioty zostały wylicytowane przez Mieczysława Samulaka, burmistrza miasta Bogusława Karakulę, Marię Miłkowską, Piotra Żebrowskiego, Macieja Baczewskiego, Martę Sosnowską, Monikę Kur-Kowalską, Pawła Sapieję, Piotra Ołdakowskiego, Stanisława Kuziaka, Roberta Soszyńskiego, Tadeusza Mroza, Grzegorza Mirkiewicza, Patrycję Wilk i Rafała Mikołajczyka.
- Wszystkim darczyńcom, ofiarodawcom oraz osobom, które okazały życzliwość i wsparcie dla idei koncertu oraz pomogły stworzyć wspaniałą atmosferę serdecznie dziękujemy - podkreślają organizatorzy.

Potrzeba więcej…
Uczniowie oraz nauczyciele ZS nr 1 wraz z SOK, harcerzami i innymi szkołami z Sokołowa zorganizowali tę akcję, ponieważ Rafał potrzebuje protez wartych 240 tys. zł. Ułatwiłyby mu one znacznie codzienne funkcjonowanie.
Na scenie pojawiło się wielu artystów, którzy nie tylko śpiewali i tańczyli, ale dali również pokaz sztuki cyrkowej oraz akrobacji. Gościem specjalnym wieczoru był aktor Stanisław Jaskułka.
Wieczór rozpoczął się od występu zespołu "Szara Band". Na scenie zaśpiewali: Olga Manulik, Krystyna Romańczuk oraz brat Rafała - Sylwester Zębrowski. Widzowie mogli tez podziwiać  Monikę Motykę, zespoły Contra, Sokołowianie oraz grupę Black Code Dance Studio. Zachwyt wzbudziła Inka, artystka sztuki cyrkowej z Warszawy oraz grupa akrobatyczna z ZS nr 1.
- Rafał przeszło rok temu został wypchnięty z pociągu, w wyniku czego stracił obie nogi na wysokości ud. Do dziś nie odnaleziono winnych, a sprawa z powodu braku świadków stoi w martwym punkcie - wyjaśniają organizatorzy imprezy. - Rafał jest podopiecznym Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, na konto której cały czas można wpłacać pieniądze.

Są ważniejsze rzeczy
On sam nie stracił pogodnego usposobienia i poczucia humoru. Twierdzi, że wciąż czuje swoje nogi. - Jeżeli ktoś mi mówi, żebym kogoś kopnął, to nie znaczy, że nie mogę tego zrobić - żartuje. - Mogę, tylko że ta osoba tego nie widzi.
Rafał stara się dostrzegać dobre strony sytuacji, w której się znalazł. Cieszy się, że ma sprawne ręce. - Te ręce będę się starał tak wykorzystać, że nogi nigdy nie będą mi potrzebne. Przynajmniej nie w takim wymiarze - zapewnia. - Przeczytałem kiedyś, że niepełnosprawność to stan ciała, a kalectwo to stan umysłu. Ja nie czuję się kaleką. Podczas rehabilitacji poznałem ludzi, którzy wyjaśnili mi, że są rzeczy ważniejsze niż nogi. Schody też nie zawsze są problemem. Dam radę zsiąść z wózka i przerzucić go przez schody. Gdybym miał nogi, a stracił ręce byłoby ciężko.
TEKST/FOT. KATARZYNA MARKUSZ

Jak można pomóc:
Nr konta, na które wciąż można wpłacać pieniądze dla Rafała:
41 1240 1037 1111 0010 1321 9362
z dopiskiem: 13024 Zębrowski Rafał – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe