17
2020
2013-09-27

Wyjazdowe spotkanie Klubu Seniora


Jesienna aura nie zniechęciła członków działającego przy Sokołowskim Ośrodku Kultury Klubu Seniora, którzy 18 września wyruszyli na tereny zabużańskie. W programie wyjazdu było zwiedzanie Sanktuarium w Boćkach oraz pobyt w „Ziołowym Zakątku” w Korycinach.

O Sanktuarium św. Antoniego w Boćkach, które 30 czerwca b.r. świętowało 500 rocznicę fundacji pierwszego kościoła i powstania parafii, opowiadał ks. proboszcz Henryk Bałdyga. Obecny kościół parafialny, zbudowany w stylu barokowym w 1726 r. dla Zakonu Reformatów, stanowi jeden z najcenniejszych zabytków Podlasia. Klasztor ufundował Józef Franciszek Sapieha. Niestety, wiele zabytkowych budynków istniejących niegdyś w tej starej miejscowości przepadło w czasie burzliwej przeszłości. W podziemiach kościoła spoczywają prochy wielu przedstawicieli zasłużonego dla Polski rodu Sapiehów. Ostatnio, 18 października 2008 r. w Boćkach odbył się pogrzeb Elżbiety Marii Jadwigi Rufener – Sapiehy.
Drugim punktem wycieczki był „Ziołowy Zakątek” w Korycinach niedaleko Siemiatycz, miejsce znane coraz liczniejszej grupie mieszkańców naszego powiatu. W tej pachnącej ziołami magicznej krainie jest wiele do oglądania. Można tutaj poczuć atmosferę podlaskiej wsi, skosztować smacznego i zdrowego jadła, zaopatrzyć się w zioła i przyprawy oraz wzbogacić swoją wiedzę o tym, jak natura może pomóc w różnych dolegliwościach. Uczestnicy wycieczki, oprowadzani przez młodą panią przewodnik, poznali rośliny Podlaskiego Ogród Ziołowego, w którym Mirosław Angielczyk, założyciel firmy i miłośnik ziół, na 15 hektarach posadził ponad 700 gatunków roślin użytkowych. „Ziołowy Zakątek”, który w sezonie zatrudnia ok. 50 osób, rozwija się z każdym dniem, dlatego warto co jakiś czas zaglądać do tego czarownego miejsca, a na co dzień korzystać z ziół, najlepiej świeżych, bo  takie mają największe właściwości lecznicze.
A na zakończenie kilka przysłów o ziołach. Okazało się, że nasi seniorzy znają ich nie mniej niż pani 
przewodnik.
„Kto szałwię ma w ogrodzi, tego śmierć nie ubodzie”, „Kto szałwie w domu trzyma, tego się choroba nie ima”, „Zbieraj ziółka na przypadki, kiedy przyjdzie niemoc zdradki”, „W maju zbiera pszczółka, zbierajże też ziółka”.

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe