17
2020
2012-05-21

Wyjazd do biogazowni rolniczej


W dniach 26 - 27 kwietnia 2012r. radni Gminy Bielany, sołtysi, pracownicy Urzędu Gminy oraz mieszkańcy gminy zainteresowani zagadnieniami związanymi z produkcją energii odnawialnej uczestniczyli w studyjnym wyjeździe do biogazowni rolniczej w Piaskach (woj. lubelskie).  Wyjazd zorganizowany został dzięki współpracy z Krajową Radą Izb Rolniczych w ramach projektu organizowanego w konsorcjum z Instytutem Zootechniki w Balicach, ze środków PROW 2007-2013. Uczestnicy wzięli udział w szkoleniu na temat: „Produkcja biogazu rolniczego – korzyści i zagrożenia”.

Biogaz jest wytwarzany w wyniku beztlenowej fermentacji materiałów biodegradowalnych, takich jak gnojowica i obornik zwierzęcy, odpady komunalne, odpady zielone, odpady z przemysłu spożywczego, osadu ściekowego czy też celowych upraw energetycznych (np. kiszonka kukurydzy).

Biogaz może być uszlachetniony poprzez oczyszczanie do czystego metanu. Energia zawarta w biogazie może być wykorzystana między innymi do wytwarzania ciepła, do produkcji energii elektrycznej, do produkcji ciepła, jako paliwo transportowe.  Biogaz może być też wtłaczany do sieci gazowej. Najwięcej biogazowni powstało w zachodniej części Polski, nie ma ich na północnym i południowym wschodzie.

J.O.

 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe