17
2020
2013-03-18

Wyjątkowy spektakl teatru ruchu


W minioną niedzielę w Sokołowskim Ośrodku Kultury na scenie widowiskowej odbył się wyjątkowy spektakl teatru ruchu.
Jak już wcześniej informowaliśmy Państwa, przez ostatnie pięć tygodni w Sokołowie Podlaskim był realizowany projekt „INSPIRACJE”.  W projekcie, na który składały się weekendowe warsztaty, brała udział młodzież z Sokołowa i Siedlec: Łukasz Czapski, Anna Domańska, Mateusz Końca, Piotr Kozioł, Mateusz Kuc, Krzysztof Ładziak, Tomasz Nikodemski, Justyna Rytel, Karina Saczuk, Bartłomiej Sawicki, Wiktoria Skłodowska, Anna Woźniak, Paulina Woźniak, Paulina Wyszomirska. Młodzi aktorzy pracowali bardzo ciężko pod kierunkiem Bartłomieja Ostapczuka, lidera projektu. Pan Bartłomiej to wybitny polski aktor-mim, choreograf, autor scenariuszy i reżyserii przedstawień teatru pantomimy, pomysłodawca i założyciel Teatru Pantomimy Mimo, Warszawskiego Centrum Pantomimy w Teatrze Na Woli. To również współzałożyciel Fundacji Centrum Pantomimy, autor choreografii i ruchu scenicznego przedstawień w teatrach dramatycznych. Występował w amerykańskim teatrze pantomimy „Alithea Mime Theatre”, wielokrotny stypendysta „The School for Mime Theatre” w USA (lata 2001,2003,2004). Gościnnie występuje na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie w spektaklach reżyserowanych przez: Krzysztofa Warlikowskiego, Mariusza Trelińskiego, Mikołaja Grabowskiego, Tomasz Koninę i Achima Freyera. Jest wykładowcą teatru pantomimy w ramach projektu Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki-Inspiracje(od 2004 r.) Od 2005 r. prowadzi w Warszawie studio teatru pantomimy. Występował na scenach teatralnych Japonii, Puerto Rico, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec, Chin, Litwy, Rosji.
Celem projektu i przeprowadzanych  warsztatów jest zainteresowanie dziedziną teatru ruchu młodych twórców - amatorów. Fenomen projektu polega na eksperymentalnej pracy początkujących artystów i uznanych twórców teatru pantomimy, mającej na celu poznanie i ukierunkowanie kreatywnych zdolności młodych twórców. Pięciotygodniowe warsztaty prowadzone są pod kątem teatru ruchu z naciskiem na taniec współczesny lub pantomimę. Każdorazowo warsztaty prowadzone są w jednej z tych dziedzin.
W Sokołowie wiodącą formą sztuki była pantomima. Warsztaty obejmowały m.in.: podstawy pantomimy klasycznej, elementy techniki E. Decroux, komedię/dramat ciała, kompozycję, zadania aktorskie, pracę aktora z rekwizytem, pracę aktora z kostiumem, podstawy pisania etiud teatralnych, improwizację, teatr fizyczny. Działania warsztatowe ukierunkowane były na konwencję teatru ruchu i prowadzone pod kątem „kreacji artystycznej”. Cykl pięciu sesji dwudniowych trwających po 10 godzin oprócz części praktycznej zawierał pokazy wideo prezentujące fragmenty spektakli i różne techniki wybitnych twórców pantomimy i teatru ruchu.
Podsumowaniem piątej sesji warsztatowej był spektakl składający się z etiud stworzonych i wykonanych przez uczestników warsztatów oraz wykładowców. Podczas przygotowań do występu aktorzy musieli podołać każdej z ról - choreografa, reżysera, aktora i tancerza równocześnie.
Warsztaty były pierwszym etapem projektu prowadzącym do stworzenia grup działających w dziedzinie teatru ruchu. Opiekę artystyczną i merytoryczną sprawuje MCKIS i osobiście p. Magda Chabros, autorka i koordynator projektu.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe