17
2020
2018-12-11

Wyjątkowy Dzień Wolontariusza


17 grudnia 1985 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło
5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza.
Od tamtej pory wiele organizacji i stowarzyszeń świętuje ten dzień w wyjątkowy sposób. We wtorek 4 grudnia w Centrum Kompetencji Zawodowych “Moja droga” w Sokołowie Podlaskim spotkali się wolontariusze, którzy w ramach swojego święta, wzięli udział w szkoleniu z zasad udzielania pierwszej pomocy.

W spotkaniu, które poprowadziła psycholog i ratownik medyczny Monika Figler, wzięli udział wolontariusze ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym “Jawor” w Jaworku, na czele z członkiem Zarządu Stowarzyszenia - Elżbietą Trojanowską.

Podczas szkolenia Monika Figler zaprezentowała obecnym, jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową i przypomniała, jakie kroki należy podjąć, aby szybko i skutecznie powiadomić niezbędne służby ratownicze. Pokazała również,
w jaki sposób ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Zaprezentowała, jak pomóc osobie, u której doszło do zakrztuszenia, omdlenia czy krwotoku. Wyjaśniła również, jak postępować w przypadku ataku padaczki oraz jak opatrzyć i zabezpieczyć miejsca złamań, ran czy oparzeń.

Każdy z uczestników szkolenia mógł spróbować swoich sił w próbie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przy pomocy fantomu. Jak się okazało, nie było to wcale proste zadanie, lecz ochotnicy poradzili sobie z nim doskonale.

Prowadząca szkolenie przypomniała, że to właśnie świadkowie wypadku są osobami, od których zależy życie i zdrowie poszkodowanego. Zaznaczyła, że każda próba udzielenia pomocy, nawet jeżeli ta nie będzie fachowa, jest lepsza od bierności i braku reakcji.

Szkolenie odbyło się w niezwykle przyjaznej i życzliwej atmosferze. Uśmiechy i aktywność wolontariuszy były bez wątpienia dowodem, że są to osoby niezwykle otwarte, pomocne, z ogromną chęcią i zapałem do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Na zakończenie Monika Figler i Elżbieta Trojanowska podziękowały wszystkim za udział w spotkaniu, a także za całoroczną pracę w wolontariacie.

Cieszymy się, że nasza redakcja otrzymała zaproszenie na to wyjątkowe wydarzenie. Dziękujemy, że mogliśmy być z Wami w tym ważnym dla Was dniu.
Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe