17
2020
2014-01-21

Wyjątkowa muzyczna uczta w Bielanach


Nie pierwszy już raz funkcjonująca dopiero od dwóch lat hala sportowa w Bielanach gościła wspaniałych wykonawców – przedstawicieli „kultury wysokiej”.

Tym razem 22 grudnia za sprawą Stowarzyszenia „Kapitał-Praca-Rozwój”, Gminy Bielany oraz dyrekcji Zespołu Oświatowego w Bielanach Jarosławach licznie przybyli słuchacze mieli okazję posłuchać najbliższych naszym sercom polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru Archikatedry Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego.
Koncert był główną częścią uroczystego spotkania opłatkowego. Gości serdecznie powitali przedstawiciele organizatorów.  Dyrektor szkoły Renata Kalicka wyraziła radość, ze właśnie w tym miejscu odbywa się to wielkie artystyczne wydarzenie, wójt Gminy Bielany Zbigniew Woźniak dziękując wszystkim za przybycie zaprosił do duchowej uczty i życzył dobrych wrażeń. 
Z kolei Przewodniczący Rady Stowarzyszenia „K-P-R” Marian Sekulski przekazał krótką informację na temat pracy Stowarzyszenia. Wyraził także swój niepokój z powodu zapowiedzi jednego z programów Polskiego Radia, że w nadchodzące Święta Bożego Narodzenia w tym programie nie będzie kolęd. Określił tą zapowiedź jako terror politycznej poprawności. Natomiast Prezes Stowarzyszenia Jarosław Supera przypomniał cele Stowarzyszenia – działania na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Odwołał się przy tym  do nauczania Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego oraz powszechnie znanych słów Jana Pawła II o potrzebie odnowienia oblicza Polski. Stwierdził, że nowe generacje, nowe idee będą zmieniały oblicze tej ziemi, kraju jeszcze niedawno tkwiącego w komunizmie, a teraz z poczuciem wolności. Wyraził nadzieję, że misja Stowarzyszenia K-P-R, realizującego wiele projektów na rzecz rozwoju gmin w nim zrzeszonych, dalej będzie przebiegała z sukcesami.
Uczniowie z Bielan i Rozbitego Kamienia wprowadzili zebranych w klimat spotkania, wykonując przy akompaniamencie nauczyciela muzyki Dominika Grzyba trzy kolędy i pastorałki. Następnie rozpoczął się niepowtarzalny koncert Chóru Archikatedry Warszawskiej. Zespół zaprezentował dziewiętnaście polskich kolęd i pastorałek, wśród nich te najbardziej znane oraz te rzadziej śpiewane, a warte popularyzowania. Publiczności podobało się nie tylko mistrzowskie wykonanie, ale też sposób przekazywania informacji o utworach i kompozytorach przez prowadzącego koncert dyrygenta.  W trakcie występu artystów z Warszawy swój wokalny talent zaprezentowała Ewelina Rozbicka, uczennica III klasy gimnazjum w Bielanach, która solo i z towarzyszeniem chóru zaśpiewała kolędę „Wśród nocnej ciszy”.
Warto dodać, że założony w 1983 roku przez ks. prof. Andrzej Filabera chór jest mieszanym zespołem amatorskim i skupia osoby różnego wieku zawodów. Zapewnia oprawę muzyczną ważnych uroczystości katedralnych i diecezjalnych, ale prowadzi także aktywną działalność koncertową. Wielokrotnie występował w Polsce i za granicą, podkreślając w świecie naszą chrześcijańską tożsamość 
i popularyzując polską kulturę. Zdobywał nagrody w wielu konkursach krajowych i festiwalach międzynarodowych, W swoim repertuarze posiada kompozycje wszystkich epok, często sięga po utwory zapomniane. Zespół ma w swoim dorobku dziewięć płyt. Za nagrania polskich kolęd został nagrodzony 
w 2000 roku podwójną platynową płytą.
Publiczność dziękowała artystom owacją na stojąco. Na zakończenie, jakby dla przypomnienia bliskiej już kanonizacji bł. Jana Pawła II obecni w zaśpiewali „Barkę”. Świąteczne życzenia przekazali księża z parafii z terenu gminy Bielany. Po uczcie duchowej przyszedł czas na łamanie się opłatkiem i życzenia oraz kolację, na której nie mogło zabraknąć tradycyjnych potraw wigilijnych.

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe