43
2019
2011-03-06

Wybuch gazu w Żanecinie


Prawdopodobnie rozszczelnienie domowej  instalacji było przyczyną wybuchu gazu w jednym z domów w Żanecinie w gminie Sokołów Podlaski. W wybuchu ucierpiała 78-letni kobietą, którą z poparzeniami nie zagrażającymi życiu, przewieziono do szpitala.

W niedzielę 6 marca około godz. 8.00 służby ratownicze otrzymały zgłoszenie o wybuchu gazu w jednym z domów w podsokołowskim Żanecinie. Na miejsce udali się policjanci, straż oraz karetka pogotowia.  Mieszkająca samotnie 78-letnia kobieta została przewieziona do szpitala. W momencie wybuchu była w kuchni, gdzie znajdowała się butla z gazem.  Przygotowywała posiłek. Poparzenia jakie doznała, nie zagrażają jej życiu.
Wybuch gazu nastąpił najprawdopodobniej w wyniku rozszczelnienia instalacji. Siła wybuchu była bardzo duża. Zniszczeniu uległy praktycznie wszystkie okna. Szkła i fragmenty ram okiennych, rozrzucone były w dużym promieniu od domu. Na szczęście nikt nie znajdował się w tym czasie w pobliżu domu. Policjanci ustalą okoliczności wybuchu, a odpowiednie służby sprawdzą, czy nie została naruszona konstrukcja budynku.
Pamiętajmy.  Gaz propan-butan znajdujący się w butlach, ma specyficzny zapach.  W przypadku jego ulatniania się, spróbujmy najpierw zamknąć zawór znajdujący się na butli i dokładnie wywietrzyć mieszkanie.  Eksplozję takiej mieszanki może spowodować praktycznie każde źródło energii, np. płomień zapałki, iskra w kontakcie elektrycznym, telefonie lub agregacie lodówki, iskra krzesana, a nawet wyładowanie elektryczności statycznej. Zadbajmy aby w pobliżu naszej instalacji na gaz płynny znajdował się klucz do demontażu butli, wykonany z metali kolorowych, nie wytwarzających iskier krzesanych. Powinna znajdować się w miejscu łatwo dostępnym.
TEKST/FOT. SŁAWOMIR TOMASZEWSKI
OFICER PRASOWY KPP SOKOŁÓW PODL.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe