2
2020
2011-04-15

Wybierz życie – pierwszy krok…


- Nasze wspólne działania profilaktyczne przynoszą już skutki. Coraz mniej kobiet umiera z powodu zaawansowanych nowotworów, ale wciąż jest ich za dużo – podkreślają pracownicy sokołowskiego Sanepidu. I po raz kolejny zachęcają do badań…

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi ponad 20 proc wszystkich nowotworów występujących u kobiet. W 2009 r. stwierdzono w Polsce ponad 12 tys. zachorowań.

Daleko za Europą
- Drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet do 45 roku życia jest rak szyjki macicy. Od 25 lat w Polsce nic się pod tym względem nie zmieniło! Co roku rak ten jest wykrywany u blisko 4 tysięcy kobiet. Około połowa z nich umiera. Odsetek kobiet przeżywających 5 lat po rozpoznaniu tego nowotworu jest najniższy w Europie i nie przekracza 50 proc. – przypominają pracownicy Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sokołowie Podlaskim. - W działaniach profilaktycznych dotyczących tych nowotworów najważniejsze są te dotyczące wczesnego wykrycia i leczenia zmian przednowotworowych i raka, a także związane z poprawą skuteczności programów badań oraz podnoszenie świadomości zagrożenia nowotworami.

Warto się zbadać
Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Sokołowie Podlaskim prowadzi na terenie powiatu sokołowskiego działania promujące badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania raka szyjki macicy oraz raka piersi. Realizuje programy prozdrowotne „Wybierz życie - pierwszy krok”, „Od samobadania piersi do mammografii”.
Istotną częścią profilaktyki nowotworowej jest edukacja zdrowotna mająca zachęcić kobiety do uczestniczenia w badaniach cytologicznych i mammograficznych.
- Nasze wspólne działania przynoszą już skutki. Coraz mniej kobiet umiera z powodu zaawansowanych nowotworów, ale wciąż jest ich za dużo. Wciąż za mało kobiet zgłasza się na badania. Całe społeczeństwo powinno zaangażować się w to, by zachęcić kobiety do udziału w badaniach profilaktycznych – apelują pracownicy Sanepidu. - Dane dotyczące badań profilaktycznych - cytologicznych i mammograficznych w powiecie sokołowskim, które publikujemy, zapewne skłonią wiele kobiet do podjęcia decyzji o przebadaniu się. O sukcesie będziemy mogli mówić wtedy, gdy uda się przebadać 70 proc populacji.
BOŻENA GONTARZ

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe