43
2019
2018-08-07

Wspólne kolonie z Polonią z Litwy


Od 3 do 12 lipca 2018 r. w Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim gościliśmy dzieci i młodzież z Litwy z okolic Wilna.

Obecność dzieci i młodzieży była możliwa dzięki pomocy Senatu Rzeczpospolitej Polskiej – w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą pod tytułem „POLSKA – jak dobrze tu być….” i działaniom ks. bpa Antoniego Dydycza oraz wsparciu ze strony Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie działającemu przy Episkopacie Polski. Wyjazdy organizuje Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. 

Dzieci i młodzież uczestniczyły w lekcjach języka polskiego, warsztatach dietetycznych, kulinarnych oraz warsztatach decoupage przyczyniających się do pobudzenia kreatywności, zamiłowania do sztuki, poczucia dobrego smaku. W ramach zajęć sportowych przygotowano dla dzieci Spartakiadę, wyjazd do Parku Wodnego w Siedlcach, a także wycieczki po Sokołowie Podlaskim, Warszawy, Ciechanowca i Białowieży. W Warszawie dzieci razem z wychowawcami zwiedziły Zamek Królewski, Starówkę oraz Muzeum Narodowe. W Białowieży dzieci miały okazję zobaczyć liczne gatunki zwierząt w Białowieskim Parku Narodowym. Oprócz tego poznawały i podziwiały najstarsze dęby spacerując po Szlakach Dębów Królewskim i Książąt Litewskich. W Ciechanowcu zwiedziły Skansen Wsi Polskiej i Muzeum Rolnictwa. W skansenie miały możliwość uczestnictwa w warsztatach zanikających dziś zawodów „Od ziarenka do chleba”, obróbki ziarna w stępie i na żarnach i warsztatach kowalstwa. Oprócz tego w Nowym Kinie w Siedlcach obejrzały film pt: ”Kuba Guzik na tajemniczym lądzie”. Uczestniczyły również w Mszach Świętych dla Polonii, odprawianych między innymi w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim. Poza tym dzieci brały udział w „żywej lekcji historii” dotyczącej Cukrowni w Sokołowie Podlaskim. Dla dzieci i młodzieży przygotowano naukę tańca towarzyskiego, konkursy „Mam talent”, plastyczne itp. Ponadto dzieci miały możliwość sprawdzić swoją znajomość polskiej ortografii. Na zakończenie kolonii została odprawiona Msza Św. pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. Bp. Antoniego Dydycza.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przez dofinansowanie lub pomoc w organizacji współpracują z nami i pomagają prowadzić to dobre dzieło na rzecz potrzebujących. Wspólnie możemy zrobić więcej dla dzieci, aby przemieniać oblicze ich codziennej trudnej rzeczywistości, dzieląc się nawzajem miłością.
Zdjęcia i tekst: Aneta Rosochacka
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe