2
2020
2017-02-10

Wojskowa Obrona Terytorialna na terenie powiatu


7 lutego odbyło się spotkanie starosty, burmistrzów i wójtów powiatu sokołowskiego z komendantem WKU Siedlce, ppłk Oździńskim i dowódcą 5 batalionu Obrony Terytorialnej, ppłk Kozłowskim. Celem spotykania było omówienie działań Wojska Obrony Terytorialnej.

Koncepcja powstania Obrony Terytorialnej została podpisana przez ministra obrony w ubiegłym roku i zakłada szkolenia przez jeden weekend w miesiącu. Do WOTu przystąpić może każdy chętny mieszkaniec danego powiatu – wystarczy zgłosić się do Wojskowej Komendy Uzupełnień właściwej ze względu na adres zameldowania. Każdy ochotnik zbadany zostanie pod względem stanu zdrowia i ogólnej postawy psychofizycznej, a po trzech latach odbywania takiej służby możliwe jest przejście do służby zawodowej. Prócz tego, członkowie kompanii otrzymają kilkaset zł miesięcznie z tytułu utraconego wynagrodzenia, kosztów dojazdu, a także pozostawania w stanie gotowości.

Podczas spotkania przedstawiona została organizacja tworzącego się 5 batalionu Obrony Terytorialnej, a także jej zadania. Choć sam batalion stacjonował będzie w Siedlcach, rejonem działania dla jednej z jego kompanii będzie obszar powiatu sokołowskiego. O misji Obrony Terytorialnej krótko opowiedział ppłk Dariusz Kozłowski, dowódca 5 batalionu OT w Siedlcach:
Misją Obrony Terytorialnej jest ochrona lokalnej społeczności. Samo rozwijanie tego piątego rodzaju wojsk ma na celu zwiększenie potencjału obronnego państwa. Wydzielono nam teren i obiekty do szkolenia, bo jednym z zadań Obrony Terytorialnej jest znajomość terenu. Zadaniem tej kompanii będzie rozpoznanie całości terenu, tak, żeby posiadać jak największą wiedzę o tym terenie - stąd też żołnierze wcielani do tej kompanii będą tylko i wyłącznie z terenu powiatu sokołowskiego.
Wtorkowe spotkanie, które prowadził komendant WKU, miało charakter informacyjny - kiedy już kompania zostanie utworzona, to jej dowódca osobiście będzie kontaktował się z poszczególnymi wójtami, aby wskazali, co może zostać udostępnione celem odbywania szkoleń.
Wstępnie już jakieś tereny zostały pozyskane. Zależy nam na tym, żeby to gminy wyznaczyły tereny do szkolenia. Szkolenie będzie tematyczne, różnorodne, dlatego każdy teren, który zostanie wskazany będziemy starali się wykorzystywać w jak najlepszym stopniu – żeby ci żołnierze nabyli umiejętności niezbędne do działania w każdych warunkach. W zależności od tego co nam gminy zaproponują, który teren będzie bardziej odpowiedni do szkolenia, może zdarzyć się tak, że szkolenia będą odbywać się 4 razy w roku na terenie jednej gminy, a na terenie drugiej tylko raz, ze względu na to, że ten teren jest mniej odpowiedni, mniejszy czy gmina nie wydzieli nam odpowiednich miejsc do szkolenia. Oczywiście będziemy chcieli pojawić się w każdej gminie, żeby poznawać ten teren coraz lepiej – informuje kap. Jerzy Mejak, dowódca II Kompanii Piechoty rekrutowanej z terenu Sokołowa Podlaskiego.
Pierwszeństwo w przystąpieniu do Obrony Terytorialnej będą mieli żołnierze zawodowi, członkowie pro-obronnych organizacji pozarządowych, które podpisały porozumienie o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej, a także absolwenci szkół realizujących programy przysposobienia obronnego lub edukacji dla bezpieczeństwa. Co za tym idzie – z koncepcji skorzystać może wielu uczniów klas o profilu mundurowym.
Jak najbardziej ta młodzież może z tej oferty korzystać. Są to nowe doświadczenia, bo jeśli chodzi się do klasy mundurowej, wojskowej czy strażackiej tego typu doświadczenia w przyszłości ukształtowują do dalszej służby. Zechcemy współdziałać, żeby nasza młodzież brała czynny udział w tych ćwiczeniach – podsumowuje starosta sokołowski, Leszek Iwaniuk.
Na wtorkowym spotkaniu zostały już ustalone zasady współpracy z klasami mundurowymi z Zespołu Szkół nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

 
(Fot. M.M. Powiat Sokołowski)
PJoF

« wróć | komentarze [10]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Staroście chodzi tylko o jedno gdzie znaleźć miejsce pracy dla swoich, nic się nie liczy, nawet obłąkani są do tego przydatni

Stasin
2017-02-16 06:39:11

Panie Starosto kogo wy popieracie.To pomysł obłąkanego człowieka ludzie dla niego to mięso armatnie. Póki nie jest za póżno zastanówcie się nad tym.

Tiger
2017-02-14 21:21:01

Każdy sądzi według siebie i swojego idola maciarewicza, to on spieprzał spod Smoleńska a ostatnio z Torunia to są twoi bohaterowie pełni odwagi którzy nie piorą gaci bo chodzą cały czas w zasranych

do km
2017-02-14 19:32:41

A gdyby tak car Władimir wpuścił tych co kupują haubice za rogiem na nasze tereny, tak np. do Wisły,to co byście bohaterowie od komentarzy robili? Przypuszczam, że na początku pranie gaci a potem donosy...

km
2017-02-13 10:11:31

to jest jankeskie mięso armatnie a proce gdzie macie bo żwirowni to mamy dosyć

luki
2017-02-12 21:48:05

A ten w koszulce w krateczkę to wygląda na wielce uczonego, chyba według nowego programu, znajomy Zalewskiej -to dowódca brygady matołów obrony terytorialnej Sabniowskiej metropolii

wojak
2017-02-11 20:45:47

W tych głowach nic nie drgnie. Oni już tak mają.

nn
2017-02-11 12:15:35

Cyrkowcy i sami swoi. Panie Boże wszechmogący piźn.. czymś w te puste czachy może jakieś receptory rozumu się uaktywnią.

p35
2017-02-10 19:33:30

A ten maszerujący to banderka?

oo
2017-02-10 18:26:26

No proszę, czyli są i tacy z PSL , którzy popierają idiotyczne plany Macierewicza. Jeśli tak to starosta powinien zostać powiatowym zwiadowcą bez łączności, a Krysia naczelną sanitariuszką bez opatrunków.

popo
2017-02-10 12:20:21
Strona 1/1


Dane kontaktowe