17
2020
2013-09-27

Wizyta Ambasadora USA w Sokołowie


W ramach programu „Forum Dialogu” młodzież ze szkoły salezjańskiej zorganizowała po mieście wycieczkę szlakiem żydowskim, której uczestnikiem był Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Stephen Mull. 

Dostojny gość odwiedził m. in. cmentarz żydowski, ulice, gdzie niegdyś mieściło się getto i skansen Mariana Pietrzaka - skarbnicę naszej rodzimej historii, a tym samym również dziedzictwa żydowskiego.
„Forum Dialogu Między Narodami od lat umożliwia Polakom i Żydom wzajemne poznanie się i zrozumienie ponad historycznymi podziałami. Tylko dzięki takim działaniom możemy otworzyć nowy rozdział we wzajemnych relacjach obu narodów” - czytamy na oficjalnej stronie Fundacji Forum Dialogów Między Narodami. Program realizowany jest od 6 lat, a jego zasadniczy cel stanowi przypominanie Polakom, że bez żydowskiej społeczności ich ojczyzna nie byłaby tym, czym jest teraz. Wycieczka po mieście zorganizowana przez uczestników warsztatu rozpoczęła się 18 września o godzinie 14, a zakończyła w godzinach wieczornych. Zaproszeni goście zwiedzili najważniejsze miejsca związane z historią Żydów, spotkali się z władzami miasta oraz spróbowali potraw kuchni żydowskiej przygotowanej przez młodzież biorącą udział w projekcie.
 
Duch historii i pamiątki po naszych przodkach
Niezwykle ciekawym miejscem na mazowieckiej mapie muzeów jest skansen Mariana Pietrzaka. Malutkie pomieszczenie kryje wiele tajemnic i zaskakujących przedmiotów. Tego punktu podczas spaceru uliczkami Sokołowa, nie mógł ominąć Stephen Mull. Urzeczony dowodami historii, zasłuchany w piękną opowieść pana Mariana, obejrzał wszystkie zgromadzone przez niego pamiątki żydowskie. Zaproszenie na żydowskie wesele, przepustka do getta i wiele innych przedmiotów zainteresowało ambasadora, który na pożegnanie złożył pamiątkowy wpis w kronice: „Jestem bardzo wdzięczny Panu Marianowi Pietrzakowi za wizytę. Jest tu wielkie bogactwo historyczne - wszyscy jesteśmy Panu wdzięczni za trzymanie tylu pięknych rzeczy z historii. Z wielkim szacunkiem - Stephan Mull Ambasador USA w Polsce.”
Nie tylko goszczący tu polityk docenił pasję pana Mariana. Okazuje się, że ekipa filmowa z Waszyngtonu sfotografowała eksponaty gromadzone przez właściciela skansenu, w związku z tym już wkrótce w stolicy Stanów Zjednoczonych odbędzie się wystawa wykonanych fotografii. Niebawem również ukaże się polski film dokumentalny o skansenach na Mazowszu, a wśród nich zaszczytne miejsce zajmie sokołowska galeria historycznych eksponatów z muzeum. Ufamy, że również sokołowscy samorządowcy zainteresują się tym miejscem, jakże cennym dla naszej tożsamości narodowej, okazując jego właścicielowi potrzebną pomoc i wsparcie finansowe. 
 
AR

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe