17
2020
2012-11-09

Wieści kinowe - „Jesteś Bogiem”


O filmie „Jesteś Bogiem” słyszałem niejednokrotnie w prasie, telewizji i radiu, jednak moja wiedza na temat filmu była bardzo znikoma. Wiedziałem tyle, że jest to film o muzyce, a dokładniej mówiąc - o hip-hopie. Gatunek muzyki zniechęcił mnie do obejrzenia filmu, bo przyznam, że hip-hop nigdy mnie nie interesował. Dopiero słowa mojej znajomej sprawiły, że przemogłem się i obejrzałem film.
- „Film genialny, postaci super wiarygodne, słowa krótkie i dobitne; w nocy nie mogłam spać, bo moje myśli rapowały recenzję w rytmie filmu” -  te oto słowa sprawiły, że już następnego dnia obejrzałem film, aby przekonać się czy rzeczywiście jest taki genialny.
Film ten opowiada historię autentycznego zespołu hip-hopowego o nazwie Paktofonika. Tę pochodzącą z Katowic grupę tworzyli: Piotr „Magik” Łuszcz, Wojciech „Fokus” Alszer  i Sebastian „Rahim” Salbert. W 2000 roku jeden z członków zespołu - Magik - popełnił samobójstwo. 3 lata później grupa zakończyła swoją działalność. W 2008 roku Maciej Pisuk - polski pisarz, scenarzysta i fotograf - wydał książkę pt. „Paktofonika. Przewodnik Krytyki Politycznej” obejmującą ostatnie lata życia Magika oraz scenariusz filmowy o tymże zespole. Praktycznie od razu rozpoczęła się praca nad ekranizacją scenariusza. Reżyserii filmu podjął się Leszek Dawid.
W rolę członków zespołu wcielili się aktorzy Szkoły Teatralnej z Krakowa: Marcin Kowalczyk, Dawid Ogrodnik i Tomasz Schuchardt. Pomimo, że oficjalna premiera odbyła się 21 września br., to film zdobył już kilka nagród i wyróżnień w maju, podczas 37. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.
Nigdy nie słuchałem muzyki Paktofoniki, ani nie znałem członków zespołu, więc nie mogę wypowiedzieć się na temat czy aktorzy dobrze wcielili się w swoje role. Wiem natomiast, że losy młodych chłopców o wielkiej pasji, którzy chcieli robić w życiu to, co najbardziej kochają, w połączeniu z kultową muzyką i słowami nadaje filmowi wyjątkowość, nadaje mu „to coś”.
Nie chcę za bardzo zachwalać filmu, bo i  są w nim takie sytuacje, które mi się nie spodobały, chociażby to, że postaci bardzo dużo przeklinają. Nie wiem, jaki był cel tego. Może taki, aby w ten sposób wypowiedzi bohaterów były bardziej autentyczne?
Ogólnie rzecz biorąc, film jest godny polecenia. Myślę, że zainteresuje on widzów młodych oraz tych nieco starszych. I co ważne - nie jest to film wyłącznie dla miłośników hip-hopu!
Na sam koniec pragnę dodać, że kino „Sokół” wznawia swoją działalność. Już w tym tygodniu, w dn. 8-11 listopada o godz. 17:00 gratka dla widzów najmłodszych, ale i nie tylko - na ekranie sokołowskiego kina zobaczymy film animowany pt. „Żółwik Sammy 2 „. Będzie to pierwszy film w kinie „Sokół” w formacie 3D !!! Ponadto w tych samych dniach o godzinie 19:00 kino dla wielbicieli sensacji - najnowszy film o Jamesie Bondzie - „Skyfall”. Gorąco zapraszam do kina.

Kamil Waszczuk z Suchodołu,
uczeń sokołowskiego liceum w ZS Nr 1

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe