17
2020
2013-08-05

"Wiersze od święta i na co dzień" w Sterdyni


W wakacyjną niedzielę 21 lipca w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Sterdyni odbyła się promocja tomiku poezji Franciszka Kobryńczuka „Wiersze od święta i na co dzień”.
Autor utworów pochodzi ze wsi Długie Grzymki i jest profesorem weterynarii SGGW, a dzięki swojej twórczości literackiej stał się bohaterem czterech prac magisterskich. „W poetyckim świecie Franciszka Kobryńczuka nie ma zła, agresji. Jest za to życzliwość, dobroć i zrozumienie dla każdej żyjącej istoty. I modlitwa, nawet za nieprzyjaciół (…). Jest ufność w Bożą opiekę nad rodzinnym miastem i całą Polską” - napisała we wstępie Wiesława Kwiek.
Na niedzielne spotkanie przybyli między innymi proboszcz parafii Ceranów ks. Józef Gierczyński, Wójt Gminy Sterdyń Czesław Marian Zalewski, z-ca wójta Urszula Woźniak, przewodniczący Rady Gminy Ceranów Zbigniew Felicjańczuk. Wszystkich powitał prezes TMZS Mieczysław Szymański. Serdeczne słowa skierował też do zebranych Franciszek Kobryńczuk: „Z atencją witam moich ziomków, do których przybywam ze wzruszeniem. Ta moja mała ojczyzna to jest moje Betlejem, moje Soplicowo”. Szczególnie wyróżnił tych, dzięki którym kolejny tomik mógł się ukazać oraz lokalne twórczynie, swoje „poetyckie córki”. Następnie zebrani mieli możliwość wysłuchania wierszy w interpretacji autora, wzbogaconej prezentacją multimedialną przygotowaną przez Macieja Glińskiego, autora fotografii zamieszczonych w zbiorku. „Przyjeżdżam tutaj z potrzeby serca”- mówił Franciszek Kobryńczuk wspominając swoje szkolne lata, zjazdy absolwentów sterdyńskiego gimnazjum samorządowego. „Idą nowe czasy, trzeba w nich być rozsądnym, umieć odsiać to, co dobre od tego, co złe, nie pluć na przeszłość, na własna ojczyznę”- przekonywał. Swoje uznanie i gratulacje za umiejętność ubrania w słowa pewnych zjawisk i utrwalanie poezją ważnych wartości oraz podziękowanie za duchową ucztę wyraził sterdyński wójt, były też miłe słowa od wielu innych osób, w tym poetyckie dedykacje od Lucyny Maksimiak, Danuty Kalinowskiej i Ireny Filipczuk oraz wzruszające wystąpienie nestorki sterdyńskiej społeczności pani Janiny Tenderendy, nauczycielki Franciszka Kobryńczuka w sterdyńskim gimnazjum.
Niespodzianką dla wszystkich było zaprezentowanie kolejnego tomiku wierszy profesora, zatytułowanego „Biała szkatułka”. Promocja zbioru odbędzie się 22 sierpnia w Ciechanowcu.
Organizatorami wydarzenia byli: poeta Franciszek Kobryńczuk, autor fotografii Maciej Gliński, redaktor tomiku Wiesława Kwiek, Towarzystwo Miłośników Ziemi Sterdyńskiej, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Sterdyni.

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe