17
2020
2013-08-09

Wielki dzień w gminie Sabnie


 Data 3 sierpnia 2013 roku zapisze się w historii gminy Sabnie na bardzo długo. Tego dnia otwarto zbiornik retencyjny "Niewiadoma". 
Zdaje się, że teraz do gminy Sabnie zacznie przyjeżdżać coraz więcej turystów.
 
Zbiornik znajduje się na terenie czterech wsi: Niewiadomej, Niecieczy, Kupientyna i Kupientyna Kolonii. Pomysł powstania tego zbiornika narodził się w latach 70-tych ubiegłego wieku, a jego budowę rozpoczęto w 2002 roku. Po kilku latach ciężkiej pracy, budowa dobiega końca. Teraz pozostało już tylko uzupełnianie zbiornika wodą, bo w chwili obecnej tylko w połowie jest wypełniony; prawdopodobnie potrwa ono do końca sierpnia.
 
UROCZYSTE OTWARCIE
Na ten moment wszyscy czekali z wielkim podekscytowaniem. Po wielu miesiącach oczekiwania, w końcu nadszedł ten dzień. 3 sierpnia, czyli w ubiegłą sobotę, odbyło się uroczyste otwarcie zbiornika. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Niecieczy. Tuż po niej wszyscy przeszli na tamę zbiornika, gdzie powitano gości, poświęcono obiekt oraz przecięto wstęgę. Wśród zgromadzonych gości byli między innymi: Janina Ewa Orzełowska – członek zarządu województwa mazowieckiego, senator Waldemar Kraska, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oraz były minister rolnictwa Marek Sawicki. Wójt gminy Sabnie, Ireneusz Piotr Wyszyński mówił w swoim przemówieniu o nowo powstałym zbiorniku:
- poza potrzebą retencjonowania wód, mamy coraz częściej anomalia pogodowe, więc ten zbiornik jest nam bardzo potrzebny. Będzie on również służył celom turystycznym - mówił wójt. - Chciałbym, aby ten obiekt był traktowany jako zabezpieczenie przeciwpowodziowe, a z drugiej strony jako wędka, dzięki której osiągniemy sukces - kontynuował Ireneusz Piotr Wyszyński. 
Czy dzięki zbiornikowi zacznie do nas przyjeżdżać więcej turystów? - te pytanie nasuwa się wielu osobom. Jedni twierdzą, że nadal będzie, tak jak jest, inni natomiast są bardzo optymistycznie nastawieni. 
- Zbiornik na pewno poprawi sytuację turystyczną naszego regionu. W okolicach mamy kilka gospodarstw agroturystycznych, a teraz dojdzie jeszcze akwen wodny, i to nie byle jaki. Dodać trzeba, że zbiornik jest jednym z największych na Mazowszu - mówi mieszkanka gminy Sabnie. - Turyści na pewno zaczną tutaj przyjeżdżać, jednak trzeba im dać czasu - dodaje.
 
ZBIORNIK W LICZBACH
Powierzchnia zalewu wynosi 42,22 ha, a poziom piętrzenia 141,25 m n.p.m. Pojemność zbiornika to 1,14 mln m3. Średnia głębokość zbiornika wynosi 2,7 m, a maksymalna 6,85 m. Długość linii brzegowej zbiornika - 5,9 km, kubatura gruntu do wydobycia z czaszy zbiornika - łącznie 142,3 tys. m3. Generalnym wykonawcą budowy obiektu głównego jest firma Mostostal-Warszawa. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 14 mln złotych. Zbiornik został współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, wartość dofinansowania to  ponad 12 mln, dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska - 935 tysięcy złotych oraz wkład własny gminy - 1 mln 300 tys. zł. Doliczyć należy również badania archeologiczne, które zostały prowadzone na terenie zbiornika. Ich łączna wartość wyniosła 800 tysięcy złotych. Projekt obejmuje także zakup samochodu ratownictwa  wodnego oraz pontonu RIB z silnikiem i lawetą o łącznej wartości 500 tys. zł. 
 
MULTUM ATRAKCJI
Po poświęceniu zbiornika w Niecieczy, dalsza część uroczystości odbyła się w Sabniach przy szkole. Była to impreza plenerowa organizowana co roku - LATO W SABNIACH. W trakcie imprezy odbyło się wiele konkursów. Jednym z nich było ułożenie hasła promującego gminę Sabnie i nowo powstały zbiornik. Najlepszą propozycję złożyła Zuzanna Kalisiak z Kupientyna. Jej hasło brzmi: Turysto! Nie Mazury czy Wybrzeże, tylko Sabnie chcą Cię szczerze. Tu jest zalew, łąka, pole - gdzie ty znajdziesz miejsce swoje. 2. miejsce zajęła Paulina Tymińska z Suchodołu za hasło: Do gminy Sabnie wszyscy zjeżdżają, zbiornik "Niewiadoma" dzisiaj podziwiają. Natomiast 3. miejsce zajęła Kamila Dołęga, jej hasło brzmi: Gmina Sabnie wie co ma i na zbiornik pomysł ma. Gmina Sabnie na sto dwa!
Inne konkursy polegały na narysowaniu gminy Sabnie oraz wykazaniu się wiedzą na temat gminy.
Wszyscy zwycięzcy poszczególnych konkursów otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, między innymi śpiwory, karimaty i piłki plażowe. Ponadto, zwycięzca l miejsca w konkursie na hasło promujące gminę Sabnie, otrzymał 4-osobowy voucher do Centrum Nauki Kopernik.
O godzinie 18:20 wystąpili gwiazdy wieczoru, czyli SKANER i BOBI. Po ich występach rozpoczęła się dyskoteka prowadzona przez DJ-a BETE, która skończyła się bardzo późno w nocy. 

KAMIL WASZCZUK

 

« wróć | komentarze [7]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Policja przekazuje mandaty gminie? Oj brak pojęcia.

gąska
2013-08-17 17:02:44

No, na przyjazd premiera zniknął napis na przystanku DONALD MATOLE. ale wraz go widać (zamazany czymś białym

lulu
2013-08-16 21:22:32

Bardzo kościelnie było!

wampir
2013-08-16 21:05:18

miał stworzyć zieloną wyspe a leje wode do NIEWIADOMEJ haha

pann
2013-08-11 22:22:51

przyjechał premier i z zaschniętego strumyka nalało się wody wielkie jezioro oraz prawie poznikały obraźliwe napisy na okolicznych przystankach. stał się cud wodolejstwa!

jaja
2013-08-10 17:05:47

Był jeszcze ENJOY !...

Masia
2013-08-09 23:01:57

Tak a teraz policja węszy i wypisuje mandaty po 250 zł za zakaz kąpieli żeby 15 % z wkładu gminy w inwestycję zwróciło się ...

Tak na prawde
2013-08-09 19:09:34
Strona 1/1


Dane kontaktowe