17
2020
2013-04-26

Wielka woda w Niewiadomej


Budowa zbiornika retencyjnego Niewiadoma w gminie Sabnie należy do jednego z największych projektów, który był do tej pory realizowany w tej gminie. Sam pomysł powstał jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jego głównym zadaniem ma być retencja wód na terenie gminy, a także ochrona środowiska naturalnego. Wiąże się z tym również podniesienie atrakcyjność turystycznej regionu.
Sama realizacja przebiega w dwóch etapach. Pierwszy, czyli budowa zbiornika wstępnego pełniącego rolę zabezpieczenia zbiornika głównego przed zanieczyszczeniami, zrealizowano w latach 2002-2004 w miejscowości Kupientyn-Kolonia. I etap drugi, polegający na budowie zbiornika głównego Niewiadoma, a obejmujący zasięgiem cztery wsie Niewiadoma, Nieciecz Włościańska, Kupientyn i Kupientyn-Kolonia. Parametry zbiornika są imponujące. Sama powierzchnia zalewu to ponad 42  ha, poziom piętrzenia wynosi 141,25 m npm. Pojemność zbiornika wyniesie ponad milion metrów sześciennych, średnia głębokość to około 2,7 m. Aby obejść dookoła cały zbiornik trzeba pokonać dystans prawie sześciu kilometrów.
Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu IV „Środowisko, zapobieganie zagrożeniom i energetyka”. Całkowity koszt budowy to ponad 14 milionów złotych, z czego ponad dwanaście to dofinansowanie.
W ubiegłym roku prace zostały przerwane w związku z badaniami archeologicznymi. Na terenie wsi leżą zabytkowe „Wały Jaćwingowskie”, grodzisko z ok. XI-XII wieku. Wielu badaczy sądzi, że jego mieszkańcami nie byli sami Jaćwingowie, a sprzymierzona z nimi ludność słowiańska. Obecnie na terenie wałów znajduje się las, który często służy za miejsce odpoczynku i rekreacji. Do dziś można tam znaleźć szczątki osady (np. fragmenty glinianych naczyń). Niedaleko wałów znajdują się tzw. „mogiłki”, miejsce uważane za cmentarzysko z czasów średniowiecznych.
Na razie prace posuwają się zgodnie z planem. Na ukończeniu znajduje się budowa linii średniego napięcia,  Wkrótce powinna ruszyć budowa dwustu metrowego odcinka łączącego drogę gminną Niewiadoma – Kupientyn z zaporą. Najważniejszym elementem całego projektu jest zapora, a już niedługo powinno rozpocząć się stopniowe napełnianie zbiornika wodą.  Kolejnym, jakże ważnym elementem jest stworzenie wokół zbiornika odpowiedniej infrastruktury, punktów usługowo-wypoczynkowych i rekreacyjnych. Zapewne pojawią się osoby, które zainwestują pieniądze w tworzoną bazę turystyczną.

LESZEK KOPER

« wróć | komentarze [2]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

nic

volvo
2013-04-28 15:36:03

Czekamy ,czekamy z niecierpliwością..

Wafelki
2013-04-27 22:45:51
Strona 1/1


Dane kontaktowe