43
2019
2018-03-13

Wiedzą, jak zadbać o urodę


W czwartek 8 marca, czyli w Międzynarodowy Dzień Kobiet słuchacze Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego wieku uczestniczyli w wykładzie kosmetolog Elizy Kotowskiej. Prelegentka przybliżyła seniorom tematykę pielęgnacji skóry dojrzałej. Zaprezentowała również kilka kosmetyków, które mogą być w tym pomocne.

Jako pierwszy głos zabrał dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcin Celiński, który w imieniu wszystkich panów pracujących w SOK, złożył paniom życzenia uśmiechu, radości i pogody ducha. 

Następnie dyrektor przedstawił wyjątkowego gościa – Prezes Fundacji DONUM Ewę Jarocką. Pani Prezes poinformowała seniorów, że niedługo rusza kolejny projekt Fundacji. Po ogromnym sukcesie projektu "Dojrzałość okresem jest złotym", jego uczestnicy mogą spodziewać się kolejnego, tym razem pod nazwą "Ten cenny czas".

Po wysłuchaniu wspaniałej nowiny przyszedł czas na wykład kosmetolog Elizy Kotowskiej. Prelegentka przedstawiła ideę pielęgnacji naturalnej, która zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Kosmetyki oparte na tej formule mają w swoich składach głównie wyciągi roślinne, oleje i ekstrakty.

Naturalne kosmetyki oprócz wyciągów roślinnych zawierają również szereg witamin. Zdaniem Elizy Kotowskiej szczególną uwagę należy zwrócić na preparaty, które zawierają witaminy E, C i A, koenzym Q10, kwas hialuronowy oraz ceramidy.

Prelegentka zwróciła także uwagę na bardzo modny ostatnio składnik tj. śluz ślimaka, który znany był już w starożytnej Grecji. W Europie pojawił się w latach 80 XX w. Najczęściej jednak sięgają po niego Koreanki.

Kosmetolog wyjaśniła, że najważniejszym etapem dbania o cerę jest tonizowanie. Tonik nawilża, łagodzi podrażnienia, przywraca odpowiednie pH skórze, rozjaśnia ją, likwiduje oznaki zmęczenia i usprawnia funkcjonowanie skóry. Tonik przygotowuje skórę do przyjęcia kolejnych preparatów.

Równie ważnym elementem pielęgnacji cery są peelingi. Usuwają one martwe komórki naskórka, ułatwiając przenikanie substancji aktywnych w głąb skóry. Peelingi rozjaśniają skórę, wygładzają ją i zwiększają jej ukrwienie. Peelingi powinno się wykonywać raz w tygodniu.

Podstawą pielęgnacji skóry powinny być: krem na dzień, na noc i pod oczy. Można także sięgnąć po serum, maseczkę czy oleje, które hamują procesy utraty wody ze skóry. Nie powinniśmy także zapominać o codziennej ochronie przeciwsłonecznej tj. filtrach UV.
Chociaż wykład odbył się w Dniu Kobiet, prelegentka nie zapomniała o obecnych na sali panach i przedstawiła, czym charakteryzuje się skóra u mężczyzn i jakiej pielęgnacji wymaga.

Preparaty przeznaczone dla mężczyzn powinny mieć przede wszystkim działanie kojące i niwelujące zaczerwienienia po goleniu. Podrażnioną skórę koją doskonale ekstrakty z drzewa herbacianego i d-pantenol. 

Eliza Kotowska zaznaczyła, że kosmetyki powinny być zawsze indywidualnie dobrane do skóry klientki. Należy pamiętać, że to, co sprawdziło się u naszej koleżanki, nie zawsze sprawdzi się u nas. Gdy udamy się do drogerii po nowy krem czy maseczkę, warto poradzić się ekspedientki, który preparat będzie dla nas najlepszy.

Po zakończonym wykładzie wszyscy słuchacze zostali poczęstowani szklanką świeżo wyciskanego soku, bo jak wiadomo, dieta również ma wpływ na to, jak wygląda nasza skóra. Na tym jednak nie było końca niespodzianek.

W holu głównym SOK przygotowana była loteria, w której można było wygrać próbki kosmetyków, słodycze i inne niespodzianki. Upominki zostały przygotowane dzięki uprzejmości sponsorów tj. właścicieli: Drogerii Aurora, Natura, Gama, Esencja, Apteki Dbam o zdrowie, Apteki Podlaskiej, Dr. Optima, Apteki Społecznej. Wszyscy zostali także obdarowani pięknymi żółtymi narcyzami.
 

Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe