17
2020
2015-05-28

„Wieczór przy Świecach” z Danutą Kalinowską


Od wielu już lat Miejska Biblioteka Publiczna w Sokołowie Podlaskim i działający w placówce Klub Literacki Erato organizują „Wieczory przy świecach”. 

Bohaterką spotkania w środę 13 maja była Danuta Kalinowska, emerytowana nauczycielka, autorka trzech tomików wierszy („To cóż, że jesień”, „Moje życie”, „Nie uciekaj życie”), założycielka, kierownik artystyczny i literacki zespołu „Seniorynki”, działającego przy Sokołowskim Ośrodku Kultury.
 
Na spotkanie przybyła bardzo liczna grupa przyjaciół i miłośników talentu wyjątkowej sokołowianki, nie zabrakło też najbliższej rodziny. Na początku tradycyjnie zabrzmiała kompozycja Jana Pietrzaka do słów wiersza Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”, wykonana na pianinie przez Michała Soszkę. Witając wszystkich Hanna Lecyk, dyrektor placówki w ciepłych słowach przedstawiła „znaną, lubianą, pełną życia, wigoru i ekspresji” gwiazdę wieczoru. Następnie Bożena Mrozowska-Gozdołek, kierownik klubu Erato, zapoznała z najważniejszymi faktami z biografii Danuty Kalinowskiej, podkreślając jej wieloletni aktywny udział w życiu społeczno-kulturalnym miasta i powiatu. Dowodem licznych osiągnięć pani Danuty są otrzymane odznaczenia, między innymi Złoty Krzyż Zasługi, medal Działacza Kultury oraz Złota Odznaka ZNP.
 
W dalszej części wieczoru pani Danusia barwnie opowiadała o swoim życiu i prezentowała poetycki dorobek, w czym śpiewem wspierały ją „Seniorynki”. Publiczność usłyszała bardzo różnorodne utwory, zarówno radosne jak i poważne. Szczególnie wzruszająco zabrzmiały w wykonaniu autorki osobiste wiersze-modlitwy, utwory poświęcone ważnym wydarzeniom z najnowszej historii Polski (odejście Jana Pawła II, tragedia pod Smoleńskiem) oraz wiersze napisane ku czci Matki Niebieskiej oraz tej Ziemskiej - Jadwidze Pilarskiej. Najwięcej miejsca poświęciła wspomnieniom i twórczości związanej z zespołem „Seniorynki”, który w ciągu 12 lat i w różnych miejscach regionu wystąpił 290 razy. Wielkie brawa zebrała też za swoje kabaretowe monologi i żartobliwe piosenki wykonywane razem z przyjaciółmi z zespołu.  Z muzyczną dedykacją dla bohaterki spotkania wystąpił bard z gitarą Lech Zakrzewski, który podkreślał, że Danuta Kalinowska podobnie jak jej rodaczka z Tchórznicy Irena Filipczuk doskonale włada językiem serca. Piękną muzykę „do serca” zaprezentował  duet instrumentalny Michał Soszka (pianino) i Piotr Wicenciak (skrzypce). 
Nie obyło się bez dociekliwych pytań od prowadzącej spotkanie szefowej klubu Erato na  temat życia i twórczości, popularności i marzeń. Danuta Kalinowska jak zawsze mówiła  ze swadą i humorem, a weny i optymizmu zawartego w odpowiedziach mógłby pozazdrościć każdy. 
 
W ostatniej części wieczoru były podziękowania, życzenia i kwiaty od przyjaciół „po piórze”, od osób współpracujących w różnych inicjatywach i innych wielbicieli twórczości, w tym ks. Dariusza Matuszyńskiego, dyrektora Szkół Salezjańskich w Sokołowie Podlaskim. Bukiety od Senator RP Marii Koc, wieloletniej dyrektor SOK oraz od dyrektor Iwony Kopiwody przekazała Alina Simanowicz.
Ten wyjątkowy wieczór wspólnej zabawy, wzruszeń i wspomnień zapewne na długo pozostanie w pamięci uczestników.
 
JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe