17
2020
2013-03-04

Wieczór autorski Mariana Pietrzaka


Już po raz kolejny tej zimy w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. K. I. Gałczyńskiego Sokołowie Podlaskim przy ul. Kolejowej miał miejsce ciepły, nastrojowy „Wieczór przy świecach”. Tym razem działający przy bibliotece Klub Literacki „Erato” zaprosił na spotkanie z twórczością Mariana Pietrzaka, znanego sokołowskiego regionalisty i społecznika.
Spotkanie odbyło się we wtorek 19 lutego i zgromadziło dużą liczbę uczestników. Zebranych tradycyjnie powitała dyrektor biblioteki Hanna Lecyk, a wieczór poprowadziła kierująca klubem „Erato” Bożena Mrozowska. W pierwszej części imprezy obszerną część dorobku poetyckiego Mariana Pietrzaka, a także fragment powieści „Jaćwingowie” i legendę o rzeczce Cetyni zaprezentowali Michał Protasiewicz z Repek i utalentowani młodzi recytatorzy z działającej przy MBP grupy teatralnej „Wiraż”- Katarzyna Wyszomierska, Natalia Piwko i Maciej Tyszko.  Zebrani usłyszeli też piękne utwory w wykonaniu młodych sokołowskich muzyków: na skrzypcach grała Ada Maczuga, na klarnecie Katarzyna Kalicka, na instrumencie klawiszowym Michał Soszka i Marcin Siemikowski. Program słowno – muzyczny dostarczył obecnym wielu artystycznych przeżyć.
W dalszej części bohater wieczoru, z zawodu kierowca, opowiadał o swojej twórczości literackiej. „Wiersze z podlaskiej ziemi” ukazały się drukiem w 2005 roku. Autor dedykował je żonie, która jest dla niego wielkim wsparciem. Jednak Marian Pietrzak to przede wszystkim  pasjonat historii regionu i to zainteresowanie znalazło odbicie w jego kilku książkach. Już w 1970 roku powstał rękopis książki „Sokołów Podlaski w latach 1939 - 1944”. Bezpośrednią inspiracją do tego było przeczytanie przez autora propagandowej pozycji „Droga przez las”, zakłamującej prawdę o latach II wojny światowej w naszym regionie. Rękopis pozytywnie ocenił „żołnierz, nauczyciel, poeta” Paweł Kamiński i zachęcił historyka-amatora do dalszej pracy. Ostatecznie debiutancka książka pana Pietrzaka „Sokołów Podlaski w latach 1939 - 1944. Pamiętnik z czasów okupacji” została wydana dopiero w 1990 roku, po zmianach ustrojowych w Polsce i dzięki wsparciu burmistrza Marka Olędzkiego. Później ukazywały się kolejno: „Sokołów Podlaski dawniej i dziś”, „Cmentarze Ziemi Sokołowskiej, duchy i sny”, „Dwory, folwarki, pałace zachodniego Podlasia” „Jaćwingowie”, „Czy istnieje drugie życie”. Publikacje te cieszą się dużym zainteresowaniem i niektóre z nich były już kilkakrotnie wznawiane. Twórca wspomniał też o swojej fascynacji poezją Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, o wierszach poświęconych tej poetce i o wizycie w warszawskim domu jej siostry, Magdaleny Samozwaniec.
Marian Pietrzak opowiadał o jeszcze innej swojej społecznej aktywności; w 2000 roku założył i prowadzi do tej pory prywatne muzeum-skansen. Cztery zapisane podziękowaniami księgi pamiątkowe świadczą o tym, że jest to ważna i potrzebna inicjatywa. Muzeum odwiedzają nie tylko dzieci i młodzież różnych typów szkół z całego powiatu, ale też potomkowie dawnych sokołowian, szukający tu swoich korzeni. W kronice można znaleźć wpisy obywateli Niemiec, Włoch, Kanady, Argentyny i Izraela. Pan Marian już w czasach dzieciństwa i młodości lubił słuchać opowieści świadków historii, z czasem sam stał się więc skarbnicą informacji na temat przeszłości regionu i, co ważne, lubi swoją wiedzą dzielić się z innymi.
W ostatniej części wieczoru z muzycznymi dedykacjami wystąpili starsi wykonawcy: przebojowe „Seniorynki” w okolicznościowym repertuarze, Jadwiga Wrotnowska, Lech Zakrzewski oraz pani Teresa Bończuk, która wzruszająco pięknie zaśpiewała utwór „A takie ci jest Podlasie” do słów Mariana Pietrzaka. „To Podlasie, mój kochany, kraj cudowny, mało znany…” z przejęciem wtórowali jej uczestnicy spotkania.
Na zakończenie nie zabrakło kwiatów, podziękowań I życzeń dalszych sukcesów w odkrywaniu tajemnic z przeszłości naszego regionu.


JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe