17
2020
2019-04-29

Wicewojewoda z wizytą w Sokołowie Podlaskim


W poniedziałek 15 kwietnia na placu przed budynkiem Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach przejazdu Busa Informacyjnego #NowaPiątka. Zaprezentowania i omówienia obszarów obejmujących nowe propozycje programowe PiS dokonał Wicewojewoda Mazowiecki – Sylwester Dąbrowski. Konsultacje miały charakter otwarty.

#NowaPiątka to pięć postulatów zaprezentowanych przez premiera Mateusza Morawieckiego, które będą realizowane w tym roku, na które składają się: program 500+ w ramach którego od 1 lipca niezależnie od kryterium dochodu, rodziny dostaną 500 zł na każde dziecko; zwolnienie z podatku PIT pracowników do 26. roku życia, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie, czyli tzw. „zerowy PIT”; obniżenie podatku PIT, na co składa się zastąpienie 18-proc. stawki, stawką w wysokości 17 proc., która według zapowiedzi miałaby obowiązywać już od lata; wsparcie odbudowy lokalnych połączeń autobusowych, polegające na przekazaniu określonych sum pieniędzy dla powiatów, żeby mogły poprzez dopłatę wskrzesić komunikację PKS oraz dodatkowa emerytura tzw. „trzynastka”, czyli jednorazowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury 1100 zł brutto – co ważne, pieniądze będą wypłacane „z urzędu”, a nie na wniosek.

Sylwester Dąbrowski przybliżył założenia programu, a także wskazał źródła jego finansowania i odpowiedział na pytania mieszkańców.

- Mamy niskie bezrobocie, ale nie dlatego, że jest dobra koniunktura. Zobaczmy, ile powstaje inwestycji. Czy jest firma drogowa, która nie ma dzisiaj pracy? Nie. Brakuje firm, ponieważ mają tyle zleceń. Wykonuje się dużo inwestycji. Na programy społeczne wydano w granicach 180 mld zł. Ktoś dostał 500 zł, to poszedł i wydał. Zarobił na tym sklepikarz, ale ktoś musiał to wyprodukować i koło się kręci. Praktycznie przez 3 lata zostały wdrożone wszystkie nasze programy i systematycznie są wprowadzane kolejne. Byliśmy w innym punkcie, bo okradziono Polskę na 500 mld zł. Nie słyszeliście o tym, bo gdyby te pieniądze 5-6 lat temu weszły w rynek, to dobrobyt by się podniósł. One kilkanaście razy by się obróciły. Mówimy, że za mało zarabiamy, ale te pieniądze nie są rozdawane, bo są nasze wspólne. My decydujemy, czy chcemy, czy nie chcemy, żeby dano na dzieci, młodzież i starszych. Można powiedzieć, że wszystkim obniżamy podatki. Zapomnieliśmy o słowie solidarność, bo jeżeli nie mamy możliwości zarabiać tyle, co w UE, to trzeba to w taki sposób regulować, żeby najsłabszym trochę bardziej pomóc. To jest nasz społecznościowy system –
mówił podczas spotkania wicewojewoda.

Burmistrz miasta Bogusław Karakula podkreślał, że w mieście Sokołów Podlaski przez ostatnie 2,5 roku z programu 500+ skorzystało ponad 2000 dzieci, zaś w całym powiecie sokołowskim było ich w sumie ponad 6000.

Władze powiatu na spotkaniu reprezentowała Starosta Powiatowy Elżbieta Sadowska i Wicestarosta Ryszard Domański, obecni byli również burmistrz Bogusław Karakula, zastępca burmistrza Krzysztof Dąbrowski oraz prezes PKS „Sokołów” Krzysztof Dębiński.
Ewelina Wolska
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe