17
2020
2018-10-16

Wiceminister Kultury odwiedził Kosów


Informacja o możliwościach rządowego wsparcia w obszarze kultury dla samorządów lokalnych i prezentacja Anny Gromek - kandydata na burmistrza Gminy i Miasta Kosów Lacki były głównymi punktami spotkania z Wiceministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pawłem Lewandowskim. W spotkaniu uczestniczył również Senator RP Waldemar Kraska.

Spotkanie odbyło się 9 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim. Rozpoczęło się prezentacją kandydata na Burmistrza Miasta i Gminy Kosów Lacki, Anny Gromek, która przedstawiła swój program oraz kandydatów do rady powiatu i gminy.

Następnie Wiceminister Paweł Lewandowski wskazał mieszkańcom możliwości wsparcia finansowego lokalnych inicjatyw i przedsięwzięć. Jak tłumaczył, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego posiada szerokie możliwości dofinansowania poprzez Programy Ministra i wymieniał projekty zrealizowane przez resort kultury. Wiceminister wyjaśnił istotę Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jako mechanizm grantowy stanowią podstawę do ubiegania się o dofinansowanie przedsięwzięć, festiwali, przeglądów, remontów czy wydawnictw. Środki finansowe na ten cel pochodzą z budżetu państwa oraz Funduszu Promocji Kultury. Wiceminister zachęcał do składania wniosków i regularnego odwiedzania strony internetowej www.kultura.gov.pl, gdzie znaleźć można informacje o tym jak wystąpić o dofinansowanie oraz jak wypełnić wniosek.

Spotkanie to, jak stwierdził wiceminister Lewandowski, wpisuje się w aktualną politykę rządu, politykę wychodzenia do lokalnych społeczności.

- To mieszkańcy znają potrzeby swoich regionów, Wy wiecie najlepiej czego Wam potrzeba - tymi słowami wiceminister zachęcał publiczność do kontaktu z pracownikami ministerstwa i zgłaszania swoich pomysłów i inicjatyw. Możliwości dofinansowania są bardzo szerokie, a MKiDN ma możliwość wsparcia remontów obiektów zabytkowych,
(np. kościołów), miejsc pamięci, placówek kultury. Resort ma specjalny program skierowany dla rozwoju szkolnictwa artystycznego w każdej gminie. Minister informował o możliwościach, które lokalne społeczności powinny wykorzystywać, by zmieniać swoje otoczenie, np. w każdej gminie, która zgłosi się do MKiDN, ministerstwo jest w stanie dofinansować budowę kina.

Po prelekcji zgromadzeni mogli kierować pytania do wiceministra Pawła Lewandowskiego. Dyskusja była bardzo ożywiona, zgromadzeni poruszali problemy, które dotyczą regionu i lokalnej społeczności. Podczas tego spotkania zgromadzeni mogli wysłuchać piosenek o tematyce patriotycznej i religijnej w wykonaniu Eweliny Krzymowskiej.

Spotkanie z wiceministrem Pawłem Lewandowskim zorganizowała kandydatka na Burmistrza Kosowa Lackiego, Anna Gromek.


Urszula Krzymowska
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe