17
2020
2015-03-24

Wicemarszałek na sesji


- Cieszę się, że sołtysami w waszej gminie są także kobiety. Ale ubolewam nad tym, że radnymi są tylko mężczyźni. Panowie, czas najwyższy dopuścić kobiety do zarządzania na wyższych szczeblach! - mówiła na ostatniej sesji w Jabłonnie Lackiej wicemarszałek woj. mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Pani wicemarszałek przyjechała do Jabłonny na zaproszenie władz gminnych. Opowiedziała o nowej perspektywie programowania środków unijnych na lata 2014-2020. Bardzo chętnie odpowiadała na pytania radnych oraz sołtysów. 
 
Jak podkreślała, w nowym okresie programowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich nadal będzie można starać się o pieniądze na remont świetlic wiejskich oraz na zagospodarowanie centrów wsi. Pojawią się także pieniądze na remont dróg i remont budynków użyteczności publicznej (do 500 tysięcy na jedną miejscowość), a także na wodociągi i kanalizację. 
 
Sporo pieniędzy będzie można pozyskać również w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (nawet do 85%). Nacisk kładziony będzie między innymi na wspieranie innowacyjności, przedsiębiorczości, gospodarki niskoemisyjnej, infrastruktury ochrony środowiska oraz transportu.

SOLARY I DROGA
Radni bardzo chętnie zadawali pytania. Pytali między innymi o solary słoneczne. Pani wicemarszałek wyjaśniała:
- Na takie projekty niedługo ogłosimy nabór wniosków, prawdopodobnie w przeciągu dwóch tygodni. Będzie można uzyskać pieniądze w ramach PROW w wysokości 75%, tyle tylko, że bez VAT-u (de facto dofinansowanie wyniesie zatem tylko 54%). Te pieniądze pochodzić będą z poprzedniego okresu programowania 2007 - 2013.
 
Orzełowska doradzała jednak, aby poczekać jeszcze kilka miesięcy, bo wtedy ogłoszony zostanie drugi nabór wniosków, ale w ramach RPO. Pieniądze będą pochodzić z nowej perspektywy, a korzyści o wiele lepsze. 
 
Cały artykuł w jutrzejszym papierowym wydaniu.
KW

« wróć | komentarze [2]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

A mnie martwią rządy i miernota ludzi PSL. To wstyd dla narodu Polskiego.

Marian ze Sterdyni.
2015-03-25 12:05:41

Co chcecie to Wam obiecamy ... Ha, Ha . Kampanii cd.teraz prezydencka,na jesień parlamentarna . Co chcecie ...kobiety na traktory ? panowie do kuchni ? i wszystko na swoim miejscu .

kompetentna janina
2015-03-25 03:09:32
Strona 1/1


Dane kontaktowe