6
2019
2018-01-23

Wernisaż wystawy rysunków satyrycznych Andrzeja Markusza


W piątek 26 stycznia o godz. 20.00 w kawiarni "Filmowa" przy Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się wernisaż wystawy rysunków satyrycznych Andrzeja Markusza. Oprawa muzyczna - Trochę Jazzu w duecie i przyjaciele. Wstęp wolny! 

Andrzej Markusz (30.10.1957-17.08.2017) urodził się w Opolu w rodzinie dziennikarskiej. Żył i wychowywał się w środowisku ludzi pióra i sztuki. Od dziecka rysował, malował, pisał także opowiadania. Skończył wydział grafiki krakowskiej ASP z siedzibą w Katowicach. Po studiach, jako dyplomowany artysta grafik, przyjechał do Sokołowa Podlaskiego i zamieszkał w domu swojej babci, przy ulicy Lipowej, dokąd lubił przyjeżdżać z rodzicami jako dziecko. Z Sokołowem i jego mieszkańcami zżył się na stałe i nigdy już stąd nie wyjechał.

W czasach Solidarności był współtwórcą i redaktorem naczelnym sokołowskiej Gazety Powiatowej, jednej z pierwszych niezależnych gazet w Polsce (pierwszy numer ukazał się 1 stycznia 1990 roku). Zajmował się również malarstwem, rzeźbą i fotografią, tworzył strony internetowe. Robił metaloryty, linoryty. Był autorem niezliczonych projektów graficznych takich jak: plakaty, foldery, prospekty, znaki firmowe, etykiety produktów spożywczych i przemysłowych, wizytówki, zaproszenia, ekslibrisy, okładki książek i płyt.

Nigdy nie pracował na etacie. Żył z pracy własnych rąk i niepowtarzalnego talentu. Jego dziełem są logotypy i kompletna oprawa graficzna wielu sokołowskich i okolicznych firm, takich jak Młyn Braci Górskich, Delikatesy i restauracja Gama, Telefony Podlaskie, Sokołowskie Zakłady Mięsne, Biuro Podróży Glob, Bumar, Mostostal. Markusz jest autorem funkcjonującego herbu Sokołowa Podlaskiego i flagi miasta, zatwierdzonych na sesji Rady Miejskiej w 1990 roku. Jego satyryczne rysunki były wystawiane m.in. w warszawskim Muzeum Karykatury. Młodzi graficy cenili go za wsparcie i cenne wskazówki.

Organizatorami wydarzenia są: Kawiarnia "Filmowa", Galeria F6 oraz Sokołowski Ośrodek Kultury.
Sponsor wystawy: EFEKT Studio - Drukarnia, Producent Reklamy
Patronat medialny: Wieści Sokołowskie

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe