7
2020
2015-03-07

Wernisaż wystawy poplenerowej


W piątek 20 lutego w Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury otwarto wystawę poplenerową Międzynarodowego Nadbużańskiego Pleneru Malarskiego Brok 2014 „W hołdzie św. Janowi Pawłowi II i św. Janowi XXIII".
 
Wernisaż w Galerii DOM był zwieńczeniem cyklu wystaw poplenerowych, które wcześniej miały miejsce w Broku, w Miejskim Ośrodku Kultury i Banku Spółdzielczym w Ostrowi Mazowieckiej oraz w Banku Spółdzielczym w Sokołowie Podlaskim. Obrazy w Galerii DOM można podziwiać do 15 marca.
 
Organizatorem pleneru był Sokołowski Ośrodek Kultury we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Ostrowi Mazowieckiej, a sponsorami Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim, Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej oraz Marzena i Zdzisław Niegowscy – Ośrodek „Binduga” w Broku, którzy gościli artystów w dniach 29 sierpnia - 7 września 2014 roku.
 
Komisarzem pleneru była Joanna Błońska, artysta-plastyk z SOK, inni jego uczestnicy to urodzony w Miedznie Krzysztof Bartnik z Lublina, Maria Biczyk, Włodzimierz Dawidowicz, Aneta Jaźwińska, Grażyna Kilanowicz-Barecka, Janusz Lewandowski i Andrzej Newelski z Warszawy, Andrzej Kublik i Piotr Daniluk z Sokołowa Podlaskiego, Edward Habdas i Grzegorz Kalinowski z Łodzi, Ihor Kmetyk z Ukrainy (Lwów), Zdzisława Ludwiniak z Wołomina, Tadeusz Paszko z Nałęczowa, Justyna Wilczyńska z Ostrowi Mazowieckiej, Nice Vasilev z Macedonii (Skopie). Większość z nich to utytułowani artyści. Na uroczystość otwarcia wystawy w SOK poza uczestnikami pleneru przybyła liczna grupa sokołowskich twórców. Była obecna senator Maria Koc, prezes zarządu Powiatowego Banku Spółdzielczego w Sokołowie Podlaskim i inni miłośnicy malarstwa i nadbużańskiej przyrody. Wszyscy mogli podziwiać prace przedstawiające głównie nadbużańskie krajobrazy. Była też możliwość rozmowy z artystami oraz dokonania zakupu obrazów. 
Otwierając wernisaż Joanna Błońska przypomniała słowa św. Jana Pawła II z Listu do artystów: „Społeczeństwo potrzebuje bowiem artystów, podobnie jak potrzebuje naukowców i techników, pracowników fizycznych i umysłowych, świadków wiary, nauczycieli, ojców i matek, którzy zabezpieczają wzrastanie człowieka i rozwój społeczeństwa poprzez ową wzniosłą formę sztuki, jaką jest „sztuka wychowania”. W rozległej panoramie kultury każdego narodu artyści mają swoje miejsce. Gdy idą za głosem natchnienia tworzą dzieła naprawdę wartościowe i piękne, nie tylko wzbogacają dziedzictwo kulturowe każdego narodu”. Wyraziła przekonanie, że wystawa wpisuje się w te słowa. Podkreśliła, że artyści mają misję do spełnienia, dzięki ich wrażliwości zwykły człowiek może zwrócić uwagę na to, co ważne, a często gdzieś umyka. Stwierdziła, że zgodnie z zamierzeniami organizatorów plener  umożliwił wzajemne poznanie dorobku kulturowego artystów, wymianę doświadczeń, integrację środowisk i promocję profesjonalnej twórczości artystycznej. Artyści, organizatorzy jak i sponsorzy wyrażali przekonanie, że w będą jeszcze kolejne plenery w Broku, a więc okazja do podejmowania w twórczości malarskiej tematyki  związanej z nadbużańskim pejzażem. Warto dodać, że dla uczestników wernisażu Sokołowki Ośrodek Kultury przygotował piękny katalog wystawy i pleneru.
Miłym akcentem wernisażu był mini recital fortepianowy młodego sokołowskiego pianisty Marcina Siemikowskiego.
 
JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe