17
2020
2019-04-02

„Węgrów – miasto wielu kultur i religii"


Taki tytuł nosi nowoczesna multimedialna ekspozycja oficjalnie otwarta 28 marca w budynkach parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie. Pierwsza w mieście taka placówka zaistniała przede wszystkim dzięki wielkiemu zaangażowaniu węgrowianki Marii Koc, wicemarszałek Senatu RP. Koordynatorem całości prac był dr Marek Sobisz, kustosz parafii Klasztor, który włożył wiele serca w przygotowanie wystawy. Ekspozycja została
wykonana przez sokołowską firmę EFEKT STUDIO.

Uroczystość odbyła się dokładnie w 350 rocznicę śmierci Jana Kazimierza Krasińskiego, ojca Jana Dobrogosta Krasińskiego, fundatora klasztoru Reformatów, w którego odrestaurowanych podziemiach znajduje się wystawa. Składają się na nią m. in. dokumenty, księgi, reprodukcje rycin, obrazów oraz fotografii związanych z historią miasta, fragmenty filmów. To trzeba zobaczyć.

Spotkanie zgromadziło licznych uczestników na czele z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego wicepremierem Piotrem Glińskim i wicemarszałek Marią Koc oraz ordynariuszem drohiczyńskim bp. Tadeuszem Pikusem. Byli obecni przedstawiciele duchowieństwa innych wyznań - prawosławny biskup hajnowski ks. Paweł Tokajuk, naczelny rabin Górnego Śląska Yehoshua Ellis, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Węgrowie ks. Paweł Szwedo. Nie zabrakło władz samorządowych i wielu bardzo ważnych gości i zainteresowanych osób. Prawdziwą owację zebrani zgotowali ks. kan. Zbigniewowi Latosiemu, niezwykle zasłużonemu dla miasta i parafii klasztornej.

Zanim ks. kan. Romuald Kosk, gospodarz miejsca, rozpoczął uroczystość, wszyscy obejrzeli oparte na faktach przedstawienie „Ocalić od zapomnienia – historia mojej babci” w wykonaniu dzieci i nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie. W programie artystycznym okolicznościowy utwór instrumentalny zaprezentowali sokołowianie Aneta Mroczek i Tomasz Mirowski.

W krótkich wystąpieniach gospodarze i goście mówili między innymi, że Węgrów był miastem bardzo zróżnicowanym pod względem wyznań i kultur, mieszkańcy przez wieki bez konfliktów mogli wyrażać swoją tożsamość religijną, kulturową i narodową, a projekt znakomicie pokazuje tożsamość miasta. Podkreślano również, że otwarcie na innych i tolerancja jest istotą polskiej kultury i naszego dziedzictwa, że trudno jest dbać o przyszłość, jeśli się nie pamięta o przeszłości.

Wskazywano na niezwykłą aktywność mieszkańców Węgrowa i innych osób. Przedstawiciele Stowarzyszenia Klasztor Węgrów - Centrum Dialogu Kultur wręczyli osobom zasłużonym dla powstania ekspozycji medale Jana Dobrogosta Krasińskiego. Wśród nagrodzonych był wicepremier Piotr Gliński, a także Agnieszka i Maurycy Rejowscy, właściciele firmy EFEKT STUDIO, za nieodpłatne wykonanie ponad
100 projektów ekspozytorów do ekspozycji muzealnej.

Prace adaptacyjne przy powstaniu ekspozycji zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ekspozycja została dofinansowana ze środków Fundacji ORLEN – DAR SERCA oraz Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. Partnerem ekspozycji jest Totalizator Sportowy. Ekspozycja muzealna „Węgrów - miasto wielu kultur i religii" rozpocznie funkcjonowanie od 15 kwietnia. Gospodarze miejsca zapraszają do jej odwiedzenia również mieszkańców powiatu sokołowskiego.
J.O.  
Fot. E.G., J.O., Danuta Matloch, MKiDN

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe