17
2020
2017-01-09

Warsztaty kulinarne dla uczniów w Kosowie Lackim


21 grudnia 2016 roku, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, w Zespole Szkół w Kosowie Lackim odbyły się, wzorem lat wcześniejszych, warsztaty kulinarne dla uczniów.

Zajęcia przeznaczone były dla zainteresowanych uczniów i liceum i szkoły zawodowej. Zgłosili się wszyscy, którzy mogli, tak, że liczebność grup przekroczyła wcześniejsze założenia. Głównym celem warsztatów była nauka przygotowywania potraw wigilijnych, wymiana pomysłów i doświadczeń, doskonalenie podstawowych umiejętności kulinarnych. Uczestnicy zajęć zajmowali się przygotowywaniem i dań tradycyjnych i takich, które sprawią, że kolejne święta będą kulinarnie wyjątkowe.

Uczniowie pracowali podzieleni na trzy grupy. Jedna z grup warsztatowych przygotowywała tradycyjne pierogi wigilijne z kapustą i grzybami. Do tej grupy zgłosili się głównie uczniowie klasy I LO. Uczestnicy warsztatów pracowali bardzo sprawnie. Grupa była bardzo dobrze zorganizowana. Wszyscy byli zaangażowani i każdy miał swoje przydzielone zadania. Dzięki temu powstawały kształtne pierogi z cienkim równym ciastem i z pysznym nadzieniem pachnącym prawdziwkami.
Druga z grup przygotowywała ciastka świątecznie pachnące cynamonem o kształtach choinek, mikołajów, bombek, reniferów itp. Tę grupę zdominowali uczniowie klasy II LO, a "szefową" grupy była Ola z IIIo, której ciastka zrobiły w szkole furorę podczas świętowania szkolnych mikołajek 6 grudnia.
Kolejna grupa, do której głównie zgłosili się uczniowie klas trzecich LO, piekła mikołaje z ciasta drożdżowego. Drożdżowe mikołaje to danie wyróżniające nasze Boże Narodzenie 2016 podobnie jak choinka z makowca rok wcześniej. Bujne brody, rodzynkowe oczy i "rumiane" policzki mikołajów sprawnie powstawały w każdej z grup, a najtrudniejsze było oczekiwanie na ostateczne efekty pracy, gdy ciasto rosło i nabierało koloru w piekarniku.

Wszystkie powstałe podczas warsztatów dania zostały wykorzystane podczas wigilii szkolnej.Tradycyjnie ostatniego dnia nauki przed Świętami Bożego Narodzenia cała społeczność Zespołu Szkół w Kosowie Lackim spotkała się na ogólnoszkolnym spotkaniu wigilijnym. Spotkanie zorganizowano na górnym holu w budynku szkoły - gospodarzami była dyrektor szkoły i Samorząd Uczniowski.
Przybyli uczniowie wszystkich klas i LO i ZSZ oraz nauczyciele i inni pracownicy szkoły. Był opłatek, były kolędy, były życzenia, były tradycyjne potrawy wigilijne, a przede wszystkim była wyjątkowa rodzinna atmosfera wyróżniająca społeczność Zespołu Szkół w Kosowie Lackim.
 « wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe