17
2020
2018-10-02

Warsztaty kukurydziane


Kolekcja 34 odmian mieszańcowych kukurydzy, wyniki plonowania, wymiana doświadczeń i doradztwo agrotechniczne – tak w kilku słowach można opisać pokazy kukurydziane w Gospodarstwie Rodzinnym Państwa Krasnodębskich w Toczyskach Średnich (Czortki).

16 września spotkanie kukurydziane w Gospodarstwie Rolnym Państwa Krasnodębskich zostało zorganizowane przez firmy: Pioneer, KWS, Monsanto. Maisadour oraz Primator z Czyżewa. Na miejscu eksperci firm nasiennych oprowadzali licznie przybyłych rolników po poletkach, omawiając szczegółowo każdą odmianę. Taki bezpośredni kontakt z przedstawicielami firmy oraz możliwość sprawdzenia, jak poszczególne odmiany poradziły sobie z tegorocznymi warunkami pogodowymi, to świetna okazja, aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania oraz wymienić się doświadczeniami z innymi rolnikami. Zaprezentowano pokaz zbioru roślin kukurydzy przy pomocy kombajnu: New Holland i Class.

Na poletkach pokazowych szczególną uwagę zwróciła kukurydza Blue Corn, która zachwyciła przybyłych rolników swoim niebieskim kolorem. Ponadto można było zobaczyć i przekonać się, jak wygląda i plonuje odmiana CODIGIP o FAO 260, która
w 2017 roku ustanowiła Rekord Polski w plonie kukurydzy zbieranej na ziarno. Nowością na poletkach był również słonecznik z hodowli Maisadour.

Na pokazie nie zabrakło omówienia bardzo ważnego zagadnienia w uprawie kukurydzy dotyczącego omacnicy prosowianki, która z roku na rok wyrządza coraz to więcej szkód. Charakterystycznym efektem działania są połamane łodygi kukurydzy, niekiedy powodujące przewracanie się całych roślin, co uniemożliwia zbiór. Ponadto omacnica wpływa negatywnie na plon oraz sprzyja porażeniu grzybami. Dlatego bardzo ważny jest monitoring tego szkodnika. Firma Pioneer zaprezentowała na pokazie pułapkę świetlną, służącą do obserwacji nalotu omacnicy, która pozwoli w trafny sposób ocenić termin walki ze szkodnikiem.

Podczas pokazów firmy zaprezentowały wyniki plonowania wszystkich odmian. Średni plon uzyskany z poletek to ponad 13 ton ziarna z hektara.

– W strukturze zasiewów ważną rolę odgrywa uprawa kukurydzy z przeznaczeniem na ziarno. Od paru lat zakładamy poletka doświadczalne nie tylko z kukurydzą, ale również z rzepakiem i pszenicą. Cenimy sobie taką współpracę z firmami nasiennymi ze względu na możliwość wyboru odpowiednej odmiany do panujących w naszym terenie warunków klimatycznych - mówili Państwo Krasnodębscy.

Na pokazie nie zabrakło również smacznego jadła serwowanego przez „Garniec Podlaski” z Hajnówki.
Oprac. Katarzyna Dybowska 
Fot. Ewa Krasnodębska

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe