43
2019
2017-12-12

Warsztaty gry na ligawkach


W dniu 28 listopada 2017 r. uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Czekanowie wzięli udział w warsztatach gry na ligawkach, zorganizowanych przez Gminę Jabłonna Lacka z udziałem Wójta Gminy pana Wiesława Michalczuka.

Ligawki inaczej trąby pasterskie, polski instrument ludowy dęty, wystrugany z drewna. Dawniej uznawano, że na ligawkach i fujarach wielkopostnych można grać jedynie w poście. Dziś jest to instrument, na którym gra się w całej Polsce i na świecie również. Organizowane są liczne konkursy gry na ligawkach.

W naszym regionie prekursorem gry na ligawkach i wykonywania tego instrumentu jest pan Eugeniusz Szymaniak, który w naszej szkole wygłosił pogadankę oraz pokazywał uczniom i przedszkolakom w jaki sposób należy grać aby wydobył się dźwięk z tego pięknego instrumentu.

Warsztaty rozpoczął pan wójt Wiesław Michalczuk, przedstawiając krótko, jak ligawki rozpowszechnione są na naszym terenie, w naszej gminie. Następnie każdy z zaproszonych artystów dał próbkę swoich umiejętności z panem wójtem na czele. Każdy z uczniów mógł spróbować swoich sił i nauczyć się wydobywać dźwięk z ligawek. Uczniowie mimo braku tchu, dzielnie próbowali nauczyć się gry na ligawkach. Mogli również obserwować, w jaki sposób od podstaw powstaje ligawka, panowie dłutkami rzeźbili instrument. Najzdolniejszym uczniem gry na ligawkach okazał się Bartosz Tartaczuk. Dzieci bardzo miło wspominają warsztaty, co niektórzy zaszczepili w sobie chęć gry na tym wspaniałym instrumencie.

Info: NSP Czekanów 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe