42
2019
2012-02-02

Walka o sokołowski sąd i prokuraturę ciągle trwa!


Podczas przeprowadzanych konsultacji dyskutowano na temat reorganizacji sądów i prokuratur rejonowych w Polsce. Samorządowcy próbowali udowodnić ministrowi, że reforma, którą proponuje nie wniesie nic dobrego.

 

-  Naszym zdaniem, czyli zdaniem wszystkich obecnych tam samorządowców łączenie sądów takiej samej wielkości na pewno nie usprawni pracy sędziów, ani nie wniesie żadnych oszczędności finansowych. W ten sposób nie zmobilizuje się sędziów do lepszej pracy – przekonuje burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula. – Sensowne byłoby połączenie dwóch mniejszych sądów takich jak sąd w Sokołowie czy Węgrowie z sądami dużymi, a nie łączenie sądu w Sokołowie z sądem węgrowskim i robienie Sądu Rejonowego, nie wiem dlaczego, w Węgrowie.

Sprawa ta wydaje się być dość dziwna i niezrozumiała. Obydwa miasta mają bardzo ładne, nowoczesne budynki sądów, w których praca wykonywana jest systematycznie. Jak podkreśla burmistrz, sokołowski sąd znajduje się w lepszym miejscu niż ten w Węgrowie. Ponad to obsługuje większą ilość osób. Warto podkreślić, że w naszym mieście żyje ok. 20 tys. mieszkańców, a w Węgrowie jest ich aż 8 tys. mniej.

- I chociaż są to bardzo mocne argumenty, minister stwierdził, że mimo wszystko ta reforma musi wejść w życie. My możemy dyskutować tylko o zmianach w poszczególnych ustaleniach z ministerstwem. – dodaje Bogusław Karakula. – Pracownicy ministerstwa mają po prostu ustaloną swoją wizję, a ta wizja nie do końca jest zgodna z wizją samorządowców, którzy w te instytucje zainwestowali duże pieniądze, przekazali grunty i budynki. Wszystkie samorządy z terenu powiatu sokołowskiego wniosły duży wkład finansowy w utworzenie sądu w naszym mieście. Czujemy się bardzo pokrzywdzeni i oszukani. Już kiedyś mieliśmy taką sytuację, że Sąd Rejonowy był w Węgrowie, a nie w Sokołowie. Ponownie do niej nie dopuścimy.- zapewnia burmistrz.

W walkę o zachowanie sądu i prokuratury w naszym mieście włączyły się również władze powiatowe. Tym razem w osobistym spotkaniu z ministrem Gowinem uczestniczył starosta sokołowski Leszek Iwaniuk, Minister Rolnictwa Marek Sawicki, prezes sądu sokołowskiego i wiceprzewodniczący rady powiatu – Krzysztof Czarkowski.

- Podczas spotkania przedstawiliśmy ministrowi nasze stanowisko w tej sprawie. Jasno powiedzieliśmy o tym, że jesteśmy przeciwni likwidacji naszego sądu i prokuratury. Po raz kolejny przytoczyliśmy fakt, że wszystkie samorządy wyłożyły pieniądze na zakup tego budynku, a skarb państwa zainwestował w jego wyposażenie aż 10 milionów złotych. – informuje starosta. – Po wysłuchaniu naszych argumentów minister zapewnił, że jeszcze nic nie zostało przesądzone. Bardzo możliwe, że ta decyzja zostanie zmieniona. Proponujemy aby nie likwidować żadnego z sądów, tylko wprowadzić zmianę reorganizacji każdego z nich. Jest to możliwe chociażby w Łosicach.

Ostateczna decyzja należy jednak do ministra i prokuratora generalnego. O tym co zdecydowali najprawdopodobniej dowiemy się na początku marca.

 

JF

« wróć | komentarze [31]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Ja przez kuratora rodzinnego straciłem rodzinę na 6 lat. Jak się od naszej rodziny odczepił,ponownie żyjemy normalnie.Ale to nie tylko oni szkodzą i nie ponoszą odpowiedzialności.Podobnie robią tzw. organizacje pomocowe,psycholodzy.Ostrzegam wszystkie rodziny i osoby żyjące w innych związkach.Przeganiajcie tych ludzi.Oni doprowadzą was i wasze rodziny do ruiny.

Andrzej
2012-02-10 11:19:37

jak oni pracuja cale dnie grasuja w biedronce w czasie godzin pracy,ciekawi mnie czy odpracowuja ten czas .a do sadu ich,

maurycy
2012-02-09 11:11:59

Faktycznie.Sędziowie w Sokołowskim Sądzie to tragedia. W Siedlcach nie lepsi.Mnie skazali za prowadzenie roweru,nie za kierowanie/jechanie/ rowerem, o czym mówi przepis.Apelacja była oczywiście niezasadna.Przeżyłem szok, bo faktycznie prowadziłem rower po chodniku.Zakazali mi jeździć rowerem przez rok,choć na jazdę rowerem nie potrzeba uprawnienia.Sprawa kosztowała kilka tysięcy zł,trwała ponad 2 lata.O prokuraturze nie chce mi się pisać,ktoś napisał dno.Dno to coś jest.

Michał Sz.
2012-02-08 20:35:23

Może i dobrze się stanie, bo nie może być tak, że tut. Sąd nakłada karę porządkową w wysokości 50% świadczenia rentowego osobie niepełnosprawnej z całkowitą niezdolnością do pracy pozbawiając ją środków do życia i na zakup lekarstw ratujących życie.

Obserwator
2012-02-08 09:17:50

Kamas uważaj.Prokuratorzy sokołowscy to ORŁY niepotrafiące oderwać się od ziemi.Lenie nad leniami.Wszystko zrzucają do policji,a tamci nie mają środków aby działać i koło się zamyka.

myszka
2012-02-07 18:36:56

A jaki poziom jest sokołowskiej prokuratury?Dno!.

kamas
2012-02-06 18:42:51

Ty Artek,czego się nawąchałeś?Powiedz,też sprubuję i będę takim optymistą!

ww
2012-02-06 17:33:28

Niedługo i tak to same martwe dusze zostaną w sokołowskim grajdole,emeryci i renciści eh..

Panna z Wilka
2012-02-05 22:56:57

Jest tam sędzina R.co to za osoba.Wstyd,że tacy ludzie sądzą w imieniu Rzeczypospolitej.Ta pani nie zna prawa,procedur i jest niesympatyczna.

pokszywdzony
2012-02-05 21:44:33

ty Morys głupot nie opowiadaj.Jakie 71%.Miasto ma trochę długu,ale nie tyle.A burmistrz będzie pełnił funkcję do końca kadencji i wygra kolejne wybory.Sąd też będzie w Sokołowie.

Artek
2012-02-05 21:33:06

Racje mają obrońcy Sądu.Musimy wszyscy być z Prezesem Sądu i jak tylko jest to możliwe pomagać mu w jego ocaleniu. Może Biskup Dydycz ma dojście do katolickiego ministra sprawiedliwości. Trzeba próbować wszystkiego.

Monika
2012-02-05 21:07:00

Z tymi kuratorami to coś jest na rzeczy. po co oni właściwie są.Szkoda kasy na nikomu nie potrzebnych opiekunów.Przecież kurator nic nie może pomóc. Do mnie przychodził facet przez 3 lata co dwa miesiące.Równiacha gościu z karnego.Na prawie znał się facet,ale roboty nie mógł mi załatwić.Pozdrawiam kuratora z wąsami.

Włodek
2012-02-05 20:36:31

Opamiętajcie się ludziska.Przecież sądu nikt nie likwiduje.W miejsce Sądu Rejonowego powstaną wydziały zamiejscowe Sądu Rejonowego w Siedlcach.Nie będzie księgowości,kierowników,prezesa.Nikogo nie zwolnią.

wisus
2012-02-05 19:22:19

Degradacja powiatu rozpoczęła się 4 lata temu i uczestniczą w nim poseł Sawicki i senator Kraska-kolego Tadzia z Torunia.

viva
2012-02-05 18:23:26

Szkoda tych niesłusznie skazanych.

PP
2012-02-05 18:13:52


Dane kontaktowe