1
2020
2015-03-19

„Walcz w dobrych zawodach o wiarę - zdobądź życie wieczne" – rekolekcje w I LO


W dniach 16-18 marca uczniowie I LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podl. brali udział w rekolekcjach wielkopostnych, którym przewodniczył ks. Dariusz Husak-Salezjanin pracujący w Warszawie. Tematem przewodnim tegorocznych dni skupienia dla młodzieży były słowa: „Walcz w dobrych zawodach o wiarę - zdobądź życie wieczne".

W poniedziałek, pierwszy dzień rekolekcji hasło rozważań księdza rekolekcjonisty brzmiało „Walcz w dobrych zawodach”. Poruszona została kwestia wartości w życiu młodego człowieka.  Ksiądz poprzez wykorzystanie prostego narzędzia - drabiny, na której wspólnie umieszczaliśmy wartości życiowe próbował uzmysłowić, iż każdy ma swój własny kanon moralny i przymioty (wartości) takie jak miłość, wiara, nauka, zdrowie, rodzina zajmują w nim różne miejsca. Rekolekcjonista w ciekawy sposób scharakteryzował 5 warunków sakramentu pokuty.  Jako zadanie domowe rekolekcjonista polecił nam wykonać rachunek sumienia. 
Wtorek, był drugim dzień wspólnie przeżywanej odnowy duchowej i przebiegał pod hasłem „Walcz w dobrych zawodach o wiarę" i miał formę nabożeństwa pokutnego.  Tego dnia padło wiele ważnych pytań, nad którymi każdy powinien się zastanowić i osobiście odpowiedzieć. „Co to znaczy wierzyć?”  jest jednym z nich. W dzisiejszym świecie czyha wiele przeciwności i słowo wiara traci swoją rangę. Różnice w pojmowaniu słowa wynikają z tego, iż każdy człowiek jest inny, jednak ksiądz uzmysłowił nam, iż „Wierzyć to znaczy patrzeć sercem” i powinniśmy się tym kierować. Kontemplacji przed Najświętszym Sakramentem towarzyszył śpiew zespołu (naszego chórku), wykonującego piękne, religijne pieśni. Na koniec ksiądz pobłogosławił nas Najświętszym Sakramentem, aby Chrystus mógł zająć miejsce w sercu młodego człowieka i być bliżej.  Modlitwa jest bardzo ważna, aby w odpowiedni sposób przetrwać okres Wielkiego Postu poprzedzającego Święta Wielkanocne. Dlatego w skupieniu każdy mógł indywidualnie przedstawić swoje troski i rozterki oraz zastanowić się nad swoim postępowaniem. 
Środa była ostatnim dniem rekolekcji, uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. podsumowującej czas wielkopostnego skupienia społeczności szkolnej.  Ksiądz poruszył temat życia wiecznego, pragnął uzmysłowić, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie. Padło wiele pytań natury egzystencjalnej, gdyż nikt nie wie, kiedy nadjedzie kres jego ziemskiej wędrówki.  Po wysłuchaniu kazania młodzież I LO serdecznie podziękowała ks. Dariuszowi i jego pomocnikom – studentom z Łodzi za trud włożony w głoszenie rekolekcji, które pozostaną na długo w naszej pamięci. Na koniec ksiądz rekolekcjonista udzielił nam uroczystego błogosławieństwa.
opr. Monika Kotowska kl. IIID, zdj. s. Zofia Błońska
 

« wróć | komentarze [6]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

A może to dzieci z rodzin patologicznych?. Nie dziwcie się, one potrzebują ciepła i nie wybierają. Trafi się sukienkowy to akceptują.

Ewa z raju
2015-03-22 13:27:24

O Jezu! Co za lessy, a może to psi psi psi? No to rodzice, żeby nie było, że nie pożądana. Z klechą.

mumu
2015-03-21 20:00:13

Wyglądają jak niepełnosprawni, czyli mieli intencję.

PP34
2015-03-21 13:29:15

Dziwaczyny, a jak opłatek brałyście?, na kiecce? pochwalony on był? Kto wam go udzielał?, a może to pierwsza komunia utraty cnoty z wielebnym, bo to zastanawiąjące tak zidiocieć.

zeta
2015-03-20 23:18:39

Te dzieciaki Szatan opętał czy klecha?. Przecież branie udziału w czymś takim to obciach w szkole, grupie i plama na całe życie.

Ninka
2015-03-20 12:23:45

Hasło cud!. Szczyt paranoiczny. Na szczęście mało tych uczestników. Bajkowych ciemnot już nikt nie chce słuchać.

Adam
2015-03-19 20:26:16
Strona 1/1


Dane kontaktowe