43
2019
2013-08-09

Wakacje w Jaśkowie


 W dniach 18 - 27 lipca w Jaśkowie nad Jeziorem Nidzkim odbył się II turnus Zgrupowania Obozów Harcerskich Hufca ZHP Sokołów Podlaski im. Janusza Korczaka.

W zgrupowaniu uczestniczyły zuchy i harcerze z jednostek działających w Sokołowskim Domu Harcerza: z 3 GZ„Dzielne Plastusie”, 9. Sokołowskiej Drużyny Harcerskiej „Orlęta” im. Szarych Szeregów, 44. Sokołowskiej Drużyny Wielopoziomowej „sokolow.pl”, 13. Sokołowskiej Drużyny Harcerskiej ”Cichociemni”, 33. Sokołowskiej Drużyny Harcerskiej „Wędrowne Sokoły” oraz z 69. GZ „Dzielne Krasnale” z Zespołu Szkół w Sterdyni, których wypoczynek sfinansowała Gmina Sterdyń. Tradycyjnie harcerzom w wakacyjnej przygodzie namiotami towarzyszyła młodzież niezrzeszona. Komendantką placówki była hm. Barbara Kozłowska. Ważnym elementem programu obozu było ognisko, w trakcie którego przyrzeczenia harcerskie złożyli Paulina Krakowska i Jan Mieczkowski z 44 SDW „sokolow.pl” oraz harcerze z 13 SDH „Cichociemni”. Obozowicze chętnie brali udział w obozowej Spartakiadzie, a podczas Festiwalu Piosenki i Kabaretu prezentowali swoje talenty. Nie obyło się także bez obozowych ślubów oraz pokazu sukien ślubnych, które dziewczęta same uszyły. Zuchy i harcerze chętnie uczestniczyli w licznych zajęciach, grach, pląsach i zabawach oraz konkursach, za co otrzymali nagrody i dyplomy. Podczas obozu nie zabrakło szczególnych gości. „Odwiedziło nas dwóch leśniczych, którzy w ramach edukacji leśnej przekazali wiele interesujących wiadomości na temat flory i fauny Puszczy Piskiej oraz ksiądz kapelan Tomasz Szmurło, który odprawił dla nas polowa Mszę Świętą i podarował słodkie upominki. Ukoronowaniem II turnusu była wycieczka do Rucianego Nidy i rejs statkiem. Z pokładu mogliśmy podziwiać przepiękne mazurskie krajobrazy” - opowiadali  po powrocie przedstawiciele kadry obozu. 
Swój obóz dla 33 zuchów, harcerzy i instruktorów z drużyny, jak również oddzielne programy - zuchowy i harcerski w ramach zgrupowania  stworzyła 9. SDH „Orlęta” im. Szarych Szeregów.  Zuchy z „9-tki” poznawały przyrodę z Robinsonem, uczyły się ekologii, terenoznawstwa, pionierki. Harcerze szkolili z technik harcerskich takich jak: musztra, terenoznawstwo, umiejętność maskowania się, itd.. Nie zabrakło zajęć praktycznych - wędkowania, oprawiania ryby, obsługi wiatrówki. „9-tka” chętnie uczestniczyła też  w zajęciach  zgrupowania. Obóz dla ,,Orląt" był nie tylko podsumowaniem śródrocznej pracy, ale również zregenerowaniem sił po obchodach 20- lecia drużyny na następny rok harcerstwa, nauki i pracy.
Dziesięć dni szybko minęło i żal było wracać do domu. Wszyscy uczestnicy wypoczęci i zadowoleni zadeklarowali, że za rok na pewno wrócą do Jaśkowa, bo... plaża przestronna, piękne Jezioro Nidzkie, pyszne wyżywienie, radosna i przyjazna atmosfera, nowe przyjaźnie, atrakcyjny program.

 J.O.
.
 

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

oby tak dalej

haha
2013-08-12 14:32:37
Strona 1/1


Dane kontaktowe