17
2020
2017-11-13

W sztafecie pokoleń dla Niepodległej


W Sokołowie Podlaskim już w piątek 10 listopada w wielu miejscach uczczono 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W wielu placówkach odbywały się tradycyjne akademie, a uczniowie klas gimnazjalnych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 zgromadzili się spotkaniu przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej i Struktur Poakowskich na Skwerze NMP. 

Na spotkaniu obecny był Mieczysław Łaba, internowany w stanie wojennym działacz solidarnościowego podziemia, zaangażowany w pokojową walkę o suwerenność Polski. Uczniowie zapalili przed pomnikiem prawie 200 białych i czerwonych zniczy i ustawili je w kszałt litery V i liczby „11”. Wysłuchali krótkiego wystąpienia dyrektora Jerzego Ostromeckiego, który między innymi przypomniał, że za rok to święto będzie jeszcze bardziej wyjątkowe, bo przypadnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. Z kolei Jacek Odziemczyk, nauczyciel historii i zasłużony regionalista rozdał uczniom flagi województwa mazowieckiego, diecezji drohiczyńskiej, gmin Sterdyń i Sabnie, miasta Sokołów Podlaski i sztandar VI Brygady Wileńskiej AK. Flagi te przypominały zaangażowanie wielu pokoleń mieszkańców naszego regionu w walkę o wolną ojczyznę. Zwracając uwagę na duży wkład młodych Polaków w odzyskanie niepodległości, przypomniał też postawę Orląt Lwowskich. Stwierdził, że i Sokołów miał swoje Orlęta. Harcerze z drużyny harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki i im. Księcia Józefa Poniatowskiego razem ze swoim prefektem ks. Antonim Święcickim poszli na front, gdy w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. trzeba było bronić ledwo odzyskanej niepodległości. Z ponad 50  Sokołowskich Orląt zginęło 9, a 19 zostało rannych. Historyk mówił też, że i później niejednokrotnie młodzi ludzie z ponosili różne ofiary dla ojczyzny. Wystąpienie zakończył słowami: „To lekcja, którą powinniśmy przekazywać z pokolenia na pokolenia i wspólnie dbać o naszą Ojczyznę”.

Tę podniosłą uroczystość przy pomniku zakończyło odśpiewanie wszystkich czterech zwrotek hymnu państwowego. Natomiast uczniowie klasy pierwszej uczciły święto między innymi zapaleniem zniczy przy tablicy na Skwerze Unitów Podlaskich, upamiętniającej młodych ludzi rozstrzelanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Przedszkolaki z oddziału zamiejscowego MP nr 2 asystowały przy wciąganiu polskiej flagi na szkolny maszt i odśpiewały Mazurka Dąbrowskiego.

J.O.
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe