2
2020
2011-05-12

W straży (prawie) bez zmian


- Ostatnie pięć lat to dla naszych straży czas intensywnego rozwoju – podsumował kadencję szef gminnych struktur OSP i zarazem wójt Sterdyni Czesław Marian Zalewski.

Raz na pięć lat strażacy – ochotnicy wybierają władze oddziałów gminnych Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Takie zebranie – na którym podsumowano kończącą się kadencję i przeprowadzono wybory – odbyło się pod koniec kwietnia w Sterdyni. Oprócz druhów wzięli w nim udział m.in.: członek zarządu województwa mazowieckiego Ewa Orzełowska i starosta Leszek Iwaniuk.

Dobry czas
Na terenie gminy Sterdyń działa 11 jednostek OSP. Dwie – Sterdyń oraz Mursy włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Łącznie OSP z terenu gminy zrzeszają 336 członków czynnych, 31 wspierających oraz 27 honorowych.
W latach 2006-2010 gmina Sterdyń przeznaczyła na utrzymanie straży ponad 1,22 mln zł. Znaczne kwoty na samochody, sprzęt, umundurowanie i remonty remiz pozyskano także ze źródeł zewnętrznych.
- Ostatnie pięć lat w naszych jednostkach to okres ich radykalnego rozwoju organizacyjnego, ale i w zakresie wyposażenia – mówił w swoim sprawozdaniu prezes Czesław Marian Zalewski. – W tym okresie przybyło nam pięć samochodów strażackich. Ważne były również remonty przeprowadzane w remizach strażackich na terenie naszej gminy. Obecnie wszystkie jednostki mają murowane strażnice. Obok pomieszczeń czysto operacyjnych, znajdują się w nich sale widowiskowo-rozrywkowe, pomieszczenia dla zarządu, świetlice. Przez ostatnie pięć lat praktycznie w każdej remizie przeprowadzony był remont. Nowym elementem, który odnotować należy w funkcjonowaniu OSP, to powstanie Wioski Internetowej w OSP Mursy. Jest tam 6 komputerów z dostępem do Internetu, projektor multimedialny oraz platforma edukacyjna. Ozdobą naszych straży są młodzieżowe dziewczęce drużyny pożarnicze przy OSP Sterdyń i OSP Mursy.
Wspomnieć też należy o Orkiestrze Dętej OSP Sterdyń, która uświetnia swymi występami wiele uroczystości.

Nowe władze
W wyborach do władz sterdyńskiego oddziału ZOSP RP prezesem, na kolejną kadencję pozostał Czesław Marian Zalewski, komendantem gminnym – Andrzej Pogorzelski zaś sekretarzem – Mieczysław Szymański. Inaczej, niż w minionej pięciolatce – powołano też wiceprezesa. Został nim Adam Góral, przewodniczący Rady Gminy Sterdyń.
W zarządzie pozostała większość członków, która tworzyła to gremium w poprzedniej kadencji. Obecny skład to: Bogdan Główka – członek prezydium, Andrzej Szalach, Jerzy Krysiak, Janusz Wierzbicki, Adam Kobryń, Wojciech Wiktorzak, Zbigniew Turos, Janusz Parzonka, Andrzej Góral, Andrzej Zembrowski, Marek Wyszyński i Robert Mateusiak.
BOŻENA GONTARZ
FOT. M. SZYMAŃSKI

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Jak tak patrzę na frekwencję podczas różnych spotkań i uroczystości, to nie sposób nie dostrzec, że wielkimi krokami zbliża się kampania wyborcza. Jeśli ktoś z tzw. VIP-ów znajduje czas, żeby spotkać się w jakiejś maleńkiej wioseczce z garstką ludzi to znak, że gdzieś kandydować będzie...

Madzia
2011-05-17 14:05:15
Strona 1/1


Dane kontaktowe