17
2020
2019-08-13

W Sterdyni pamiętali o Powstańcach


W czwartek 1 sierpnia w Sterdyni odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Punktualnie o godzinie 17 tj. o godz. W rozbrzmiał sygnał syreny jednostki OSP w Sterdyni i we wszystkich jednostkach OSP działających na terenie gminy. Mieszkańcy Sterdyni i okolic zgromadzeni przy pomniku żołnierzy Armii Krajowej minutą ciszy uczcili pamięć poległych powstańców. Następnie Grażyna Sikorska, Wójt Gminy Sterdyń serdecznie powitała przybyłych oraz przypomniała wydarzenia związane z wybuchem Powstania Warszawskiego.Wypowiedź zakończyła słowami: „Cześć i Chwała Bohaterom”.

Zbigniew Kolanek, prezes Gminnego Koła PiS przybliżył historię zrywu niepodległościowego oraz bohaterską walkę powstańców z hitlerowskim okupantem. Podkreślił, że w powstaniu walczyli nie tylko partyzanci, ale także harcerze, a nawet dzieci. Najmłodszy uczestnik powstania poległy w walce miał 11 lat. Wystąpienie zakończył słowami „Cześć Ich Pamięci”.

Wartę honorową przy pomniku pełniły druhny z 25. DH im. T. Kościuszki „Łazy” ze Szkoły Podstawowej w Łazowie. Wiązanki kwiatów złożyły delegacje władzy samorządowej, pracowników GOKiS w Sterdyni, członków Gminnego Koła PiS. Zapłonęły liczne białe i czerwone znicze.

Grażyna Sikorska, Wójt Gminy Sterdyń serdeczne słowa podziękowania skierowała do harcerzy, nauczycieli, dzieci i pracowników oświaty z Zespołu Szkół w Sterdyni, pracowników GOKiS oraz wszystkich mieszkańców za liczne przybycie i przyniesienie białych i czerwonych zniczy.

Warto dodać, że na cmentarzu parafialnym w Sterdyni znajduje się symboliczny grób Rodziny Pieńkowskich. Na tablicy nagrobnej możemy przeczytać m.in.:

„ZIĘĆ STANISŁAW BARTNIKOWSKI MĄŻ HELENY ŻYŁ LAT 41
/ŻOŁNIERZ 406 PLUTONU AK - ZGRUPOWANIE „GUSTAW” W-WA /
ZGINĄŁ W POWSTANIU WARSZAWSKIM 1944r. ”

Na pomniku 1 sierpnia biały i czerwony znicz zapalili przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Sterdyńskiej.


Stanisława Maciak 
Fot. UG Sterdyń


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe