2
2020
2011-11-18

W Sterdyni pamiętają o przeszłości


Dyrektor Marianna Kobylińska witając przybyłych stwierdziła, że naród bez kultury i znajomości historii  ginie, należy pamiętać o naszych dziadach i pradziadach,  a  tradycje kultywować. Poinformowala też, ze organizatorem przedsięwzięcia wspolfinansowanego ze środków Województwa Mazowieckiego jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Sterdyńskiej i GOKiS. Natomiast wójt Marian Zalewski tradycyjnie otworzył imprezę, przypominajac, że jesteśmy w przededniu Święta Niepodległości. Publiczności życzył dobrego odbioru i wrażeń, a wykonawcom satysfakcji z tego, co robią.

W zmaganiach konkursowych wzięło udział około stu uczestników w 16 podmiotach wykonawczych. W porównaniu z rokiem ubiegłym niestety zabrakło przedstawicieli kilku placówek oświatowych. Tegoroczni wykonawcy reprezentowali: gminne ośrodki kultury i sportu w Bogutach Piankach i Sterdyni, szkoły podstawowe w Ceranowie i Łazowie, przedszkola w Sterdyni i Sióstr Salezjanek w Sokołowie oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie. Śpiewano pieśni i piosenki patriotyczne z różnych epok, poczynając od „Krakowiaka Kościuszki”, a na utworze „Katyń 2010” kończąc. Niektóre piosenki  były mało znane, a tym popularnym wykonawcy potrafili nadać nowy wyraz, przysparzając sluchaczom wiele artystycznych wrażeń. Należy podkreślić dużą rolę opiekunów, którzy wykazali się dużą inwencją w przygotowaniu swoich podopiecznych. Wzruszający był  występ najmłodszych uczestników.

Komisja konkursowa w składzie:  Agata Mosiej, Witold Tomasz Grzyb, Ks. Paweł Grzeszek Stanisława Maciak, Marcin Stasiuk wyróżniła:

- W kategorii soliści od 10 do 15 lat Dominikę Bogucką z Publicznego Gimnazjum im. Ojca Świętego Jana Pawła II  w Bogutach-Piankach

- w kategorii soliści powyżej 16 lat Angelikę  Marczuk z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Sterdyni                           

- w kategorii zespoły wokalno-instrumentalne, schole młodzieżowe, chóry Zespół wokalno-instrumentalny DZIECI BOŻE z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek
w Sokołowie Podlaskim i Zespół Ludowy ŻURAWIACY z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bogutach Piankach

- GRAND PRIX dla Zespołu Wokalnego z  Publicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Franciszka - Patrona Ekologów w Wólce Okrąglik.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe, natomiast zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają nagrody dodatkowe, które zostaną wręczone w czasie  Gali Konkursu w dniu 11 listopada 2011 r. podczas uroczystości Święta Niepodległości.

Cieszy zarówno pomysł organizatorów , jak i duże zaangażowanie wykonawców i opiekunów.   Warto przypominać pieśni patriotyczne, które nie tylko utrwalają pamięć o wydarzeniach historycznych, ale też podtrzymują na duchu, przekazują ważne  prawdy, są łącznikiem między przeszłością a teraźniejszością i przyszłością oraz umacniają poczucie tożsamości narodowej.

                                                                                                                                             J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe