1
2020
2015-05-26

W rocznicę stracenia


W minioną sobotę (23 maja) minęło dokładnie 150 lat od śmierci ks. Stanisława Brzóski. Tego dnia w Sokołowie odbyły się uroczyste obchody.

Punktualnie o godz. 15:00 do Sokołowa dotarła lll Sztafeta Niepodległości, która wyruszyła z Łukowa. Do Sokołowa przybiegło blisko 100 osób, głównie uczniowie z łukowskich i siedleckich szkół.
 
W sokołowskim parku na starym mieście, gdzie znajduje się pomnik ks. Stanisława Brzóski, zgromadziło się bardzo dużo osób. Zanim złożono jednak kwiaty pod pomnikiem generała, Paweł Kryszczuk dokładnie przybliżył dzień, w którym zginął ks. Stanisław Brzóska.
 
- Rosjanie powiesili go w Sokołowie. Pętla założona przez rosyjskiego kata zacisnęła się na szyi skazańca - tak 23 maja 1865 roku w dzień targowy na rynku zginął bohater powstania styczniowego. Miał niewiele ponad 30 lat. 
- Jego pomnik w Sokołowie to bardzo ważne miejsce dla mieszkańców miasta. To właśnie w tym miejscu mieszkańcy miasta mieli enklawę wolności, gdzie manifestowali swoją postawę patriotyzmu. To tutaj odbywają się najważniejsze dla mieszkańców miasta wydarzenia patriotyczne. I dziś spotkaliśmy się tutaj, aby uczcić tan ważny dzień - kontynuował P.Kryszczuk.
 
Burmistrz Sokołowa Bogusław Karakula podkreślał, że ta rocznica jest bardzo ważnym świętem dla mieszkańców Sokołowa. - I dlatego chcemy w sposób szczególny uczcić 150. rocznicę jego śmierci - mówił burmistrz.
 
Pełna relacja w jutrzejszym papierowym wydaniu.
KW

« wróć | komentarze [4]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Radni, błazenada, bród, smród i dziury... Ludzie a może tak jak onegdaj, nie oglądać się na władzę, kasę, umocowania - razem - strzelec, kosynier i ułan, bez patrzenia kto chłop a kto pan (i tak nas w jednej mogile carat kładł piętrami) pokażcie żeście Polakami i potraficie razem iść równo w szeregu nawet mając inne poglądy, sztandar ten sam, BIAŁO-CZERWONA!!! Brzóska takich wątpliwości jak Wy nie miał!

Powstaniec
2015-08-15 21:10:58

A co robią tzw. radni?. To oni powinni kreować politykę rozwojową miasta. Jeśli Burmistrz niedomaga to jest odpowiednia procedura.

Karol
2015-05-31 20:25:51

Waldemar. Puść na luz. W mieście nie ma władzy. Bogusław bardzo chory, nie panuje nad niczym. Kasa pusta. Urzędasy nie wiedzą co robić. To upadek.

kolo
2015-05-31 09:37:39

Błazenada!!. Dziury w ulicach łatać. W mieście bród, smród i mucha cc. Takiego syfu nie pamiętam, a tu się urodziłem dawno, dawno temu.

Waldemar
2015-05-30 13:36:17
Strona 1/1


Dane kontaktowe