17
2020
2015-03-06

W polskich szkołach na Litwie


I LO wraz z Sokołowskim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym oraz innymi szkołami i instytucjami z terenu miasta i powiatu od wielu lat organizuje akcję wspierania szkół polskich na terenie Wileńszczyzny.
 
Inicjatywa „Książka dla Przyjaciół", jak poinformowała nas Agata Mosiej z I LO, przynosi wspaniałe efekty. Dzięki pomocy sokołowskich nauczycieli, przedsiębiorstw, instytucji i prywatnych darczyńców, biblioteki kilku szkół zostały wyposażone w encyklopedie, lektury szkolne, literaturę piękną i beletrystykę. 
 
W bieżącym roku dyrektorzy szkół zrzeszonych w Polskiej Macierzy Szkolnej prosili o książki dla dzieci i młodzieży w wieku 3 - 15 lat. Zależy im, by już najmłodsi w poznawali język polski nie tylko w mowie, lecz i w piśmie, zaś młodzież wiadomości o Polsce zdobywała z polskich, a nie litewskich źródeł. Tegorocznym koordynatorem akcji była biblioteka I LO przy wsparciu Starostwa Powiatowego, które zapewniło transport zebranych materiałów. Darczyńcami byli: uczniowie i nauczyciele I LO, uczniowie i nauczyciele ZS nr 1 (pod opieką p. Doroty Kalinowskiej), uczniowie i nauczyciele Szkoły Salezjańskiej (pod opieką p. Ewy Chadaj), Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe oraz osoby prywatne: p. Leszek Iwaniuk, p. Marta Sosnowska, p. Zygmunt Kusiak, p. Wanda Wierzchowska, p. Krystyna Matysiak, p. Andrzej Leoniak.
 
W drugiej połowie stycznia delegacja z Sokołowa odwiedziła dwie polskie szkoły na Litwie - podstawową w Wesołówce i średnią w Zujunach. Jej uczestnicy zawieźli dużą liczba książek, przyborów szkolnych oraz słodyczy i drobnych upominków. W każdej z tych szkół goście z Polski spotkali się z serdecznym przyjęciem, obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów, rozmawiali z nauczycielami i dyrekcją. Pod okiem przewodnika zwiedzili też najważniejsze zabytki Wilna i Trok.  
 
Organizatorzy podkreślają, że akcja „Książka dla Przyjaciół" wychodzi naprzeciwko problemom osób, które mimo wszelkich przeciwności losu i braku możliwości zamieszkania w ojczyźnie cały czas kultywują polskość na zamieszkiwanych przez siebie terenach. Taka pomoc jest nie tylko niezbędna dla tych ludzi, ale jest naszym patriotycznym obowiązkiem. Dla nas to tylko podarowana jedna, dwie książki. Z kolei dla Polaków na Litwie może to być najważniejsza lektura w ich życiu. Lektura w ojczystym języku.

OPR. JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe