17
2020
2013-03-08

W oczekiwaniu na wyjazd


Od września 2012 r. w Zespole Oświatowym im. M. Frąckowiak w Skibniewie realizowane są dwa partnerskie międzynarodowe projekty w ramach programu: „Uczenie się przez całe życie” - Comenius, finansowane ze środków Unii Europejskiej. Ich realizacja potrwa dwa lata do 2014 roku.
Celem projektu skierowanego do uczniów szkoły podstawowej: „Secrets of Newton’s apple” (Sekrety jabłka Newtona) jest zmotywowanie uczniów do nauki przedmiotów ścisłych, rozwijanie ich twórczości i przedsiębiorczości. Natomiast projekt  realizowany w gimnazjum „Let’s play together” (Zagrajmy razem) ma na celu zmotywowanie i zaangażowanie uczniów do odkrycia i propagowania tradycyjnych gier dziecięcych, w które grali ich rodzice i dziadkowie.
Projekty mają na celu zbudowanie więzi między uczestniczącymi państwami i wymianę wzajemnej wiedzy o kulturach. Program współpracy zwiększy umiejętność posługiwania się językiem angielskim, jak również nowoczesną technologią komunikacyjną. Ważnym aspektem projektów jest udział w mobilnościach (wyjazdach zagranicznych), na których uczniowie i nauczyciele zdobędą nowe doświadczenia i  nawiążą przyjaźnie.
W ramach projektu w gimnazjum uczniowie wykonali plakaty o krajach szkół partnerskich. Zaprojektowali też i wysłali do Turcji i Hiszpanii kartki bożonarodzeniowe z życzeniami dla uczniów i nauczycieli oraz opracowali prezentację multimedialną promującą naszą szkołę. Na potrzeby projektu rodzice wypełnili ankiety dotyczące zwyczajów grania i ulubionych gier ich dzieci. Wyniki ankiet wszystkich krajów będą umieszczone na stronie internetowej tworzonej przez szkołę w Turcji.
Trwają przygotowania do pierwszej wizyty studyjnej w Hiszpanii, która odbędzie się od 28 IV – 3 V 2013 r. Młodzież gimnazjalna pod opieką nauczycieli poleci do Kartageny. Grupa projektowa z naszej szkoły będzie liczyła 15 osób. W najbliższym czasie w szkole odbędą się spotkania integracyjne, w trakcie których uczniowie będą mieli okazję zaprezentować popularne tradycyjne gry. Uczniowie przeprowadzą też wywiady ze swoimi rodzicami i dziadkami, aby dowiedzieć się, w jakie gry najchętniej grali nasi przodkowie w dzieciństwie. Chociaż do wyjazdu pozostały jeszcze dwa miesiące, zarówno uczniowie jak i nauczyciele z niecierpliwością odliczają dni.
Odbyły się już dwa wyjazdy zagraniczne uczniów szkoły podstawowej do krajów partnerskich, a jest tych krajów łącznie osiem. W październiku 2012 r. w Hiszpanii, w Reus koło Barcelony zorganizowane zostało spotkanie dla koordynatorów oraz dyrektorów szkół, mające na celu ustalenie zasad współpracy i komunikacji pomiędzy państwami. W grudniu 2012 r. dwie uczennice szkoły podstawowej wraz z dwoma nauczycielami gościły w szkole w Niemczech, w mieście Moenchengladbach, w regionie Nadrenii-Westfalii.
Troje uczniów publicznej szkoły podstawowej wraz z dwoma nauczycielami w najbliższym czasie wyjedzie do Włoch. Jest to wyjazd pięciodniowy, do niewielkiej, lecz uroczej nadmorskiej miejscowości Casalbordino położonej 20 km od Morza Adriatyckiego, w prowincji Chieti, regionie Abruzzo. Uczniowie w napięciu oczekują na wyjazd, a pozostali uczestnicy projektu mocno im kibicują, aby miło i efektywnie spędzili tam czas.
Trwają ostatnie gorączkowe przygotowania do podróży, a każdy wyjazd wiąże się z wykonaniem pewnego zadania. Uczniowie przez ostatnie tygodnie pracowali nad doświadczeniami z fizyki, które zaprezentują we Włoszech. Pozostało spakować walizki i cierpliwie oczekiwać na miłe doświadczenia, które z pewnością przyniesie wyjazd do Włoch... i kolejny, pierwszy dla gimnazjalistów – do Hiszpanii.

opr. Marzena Nowak, Renata Pliszka

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe