2
2020
2011-02-17

W Kosowie trzeba zacząć oszczędzać


Radni z Kosowa Lackiego uchwalili budżet na 2011 rok. Dyskutowali też o zmianach w urzędzie, inwestycjach i sytuacji trzech małych szkół.

Sesja trwała prawie trzy godziny. Poruszonych zostało wiele tematów i potrzeb mieszkańców. - Będziemy starali się im sprostać, chociaż przy tak napiętym budżecie nie będzie to sprawą łatwą. Na pewno nie wszyscy będą zadowoleni, ale bardzo proszę o wyrozumiałość – powiedział do zebranych Jan Słomiak.

Inwentaryzują
Burmistrz przedstawił informację o działaniach, jakie podjął po ostatniej sesji. Wprowadził zmiany w regulaminie organizacyjnym Urzędu Miasta i Gminy. Zostało zlikwidowane stanowisko Bożeny Andrzejczuk, kierownika ds. przygotowywania wniosków unijnych. Ten dział wraz ze stanowiskiem przejęła do swego zakresu obowiązków zastępca burmistrza Longina Oleszczuk. Zaszły również zmiany w składzie osobowym Gminnej Komisji Przetargowej. W miejsce byłego wiceburmistrza Tadeusza Mroza powołana została Longina Oleszczuk.
Burmistrz zdecydował również o zakupie 4 działek położonych w obrębie wsi Telaki, przeznaczonych pod rowy odprowadzające wodę z zalewanych dróg. 9 lutego wykupione zostały już dwie działki, sporządzono akt notarialny i w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim będzie wykonane odprowadzenie wody, która wycieka ze żwirowni.
Została również powtórzona inwentaryzacja w Samodzielnym Publicznym Ośrodku Zdrowia w Kosowie Lackim.
– Dochodziły do mnie sygnały, że znajdują się tam niezabezpieczone karty pacjentów – mówił burmistrz. - Karty te zostały zabezpieczone i sporządzono spis majątku, który tam się znajduje. Przeprowadzony został także remanent w klubie Kosovia. W styczniu zrezygnowaliśmy z usług pana trenera Sowy i przejęliśmy ten majątek, którym zarządzał – dodaje burmistrz.

Zadłużenie: 39,4 proc.
Podczas posiedzenia radni przyjęli jednomyślnie budżet na 2011 rok. Przewiduje on dochody w łącznej kwocie 14,2 mln zł. Wydatki to kwota ponad 17,6 mln zł. Deficyt w wysokości 3.44 mln zł zostanie sfinansowany z kredytów oraz pożyczek.
Radni przyjęli również uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kosów Lacki na lata 2011-2022. - Przewiduje ona, że przyszłe lata będą jeszcze trudniejsze, dlatego oszczędności trzeba zacząć od dziś – podkreślał burmistrz. - Wskaźnik zadłużenia naszego samorządu na rok 2011 wynosi już 39,4 proc. Maksymalna dopuszczalna wysokość wynosi 60 proc. Od 2014 zaczną obowiązywać nowe wskaźniki, dla każdej gminy będą one ustalane indywidualnie, co będzie dla samorządów bardzo niekorzystne – mówi Anna Karandys, skarbnik gminy.

Co będą robić?
Łączny plan wydatków inwestycyjnych na 2011 rok w gminie Kosów Lacki wynosi 3,7 mln zł. Jakie prace zaplanowano?
Nadal trwać będzie budowa sieci wodociągowej z przyłączami we wsiach Nowa Wieś, Henrysin i Łomna, budowa szkolnego kompleksu sportowego w Kosowie Lackim a także przebudowa drogi gminnej do Żoch. Na ten rok zaplanowano także zakup sprzętu potrzebnego do remontu dróg gminnych oraz wykup gruntów.
Przebudowa targowiska w Kosowie Lackim jak i świetlic wiejskich na terenie gminy będzie możliwa, jeśli samorząd otrzyma dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Co z oświatą?
Takie pytanie zadał radzie jeden z mieszkańców gminy. Prognozy demograficzne pokazują, że dzieci będzie coraz mniej. Do małych szkół gmina dokłada z własnego budżetu, bo państwowa subwencja nie wystarcza na ich utrzymanie. Największą pozycję w budżecie po stronie wydatków – ponad 56 proc. stanowią właśnie fundusze na oświatę i wychowanie.
– Szkoły są naszą wielką wartością. O zmianach mówię z ciężkim sercem, ponieważ sama wywodzę się ze środowiska oświatowego – podkreśliła wiceburmistrz Longinia Oleszczuk. - Dzieci jest coraz mniej a koszty utrzymania – opał, wyposażenie szkół czy wynagrodzenia dla nauczycieli - stale rosną. W gminie mamy trzy szkoły podstawowe o małej liczbie uczniów. W przyszłym roku szkolnym, łącznie z 6-latkami, w Szkole Podstawowej w Wólce Okrąglik byłoby 26 uczniów, w Telakach 34 uczniów - podobnie jak w Rytelach Święckich.
Na sesji padły też konkretne kwoty: Szkoła Podstawowa w Rytelach Święckich generuje koszty w wysokości 391 tys. zł rocznie, z czego wynagrodzenia dla nauczycieli stanowią 343 tys. zł. Szkoła Podstawowa w Telakach – ogólne koszty wynoszą 498 tys. zł, płace opiewają na kwotę 457 tys. zł. Utrzymanie Szkoły Podstawowej w Wólce Okrąglik kosztuje rocznie 509 tys. zł, na wynagrodzenia idzie 447 tys. zł. Szkoła Podstawowa w Kosowie Lackim generuje koszty rzędu 1.8 mln zł, pensje dla nauczycieli pochłaniają z tej kwoty 1.57 mln zł.

Czas na refleksję
– Szkoda, że wraz z informacjami o podwyżkach, nie idą pieniądze na dodatkowe koszty z subwencji, które pokrywałyby wydatki związane z utrzymaniem szkół - dodaje pani burmistrz. - Koszt utrzymania jednego ucznia rocznie w Rytelach Święckich wynosi 11 855,97 zł, w Telakach 15 576,56 zł, w Wólce Okrąglik 14 967,53 zł, zaś w Kosowie Lackim 6 076 zł.
– Utrzymanie oświaty jest dla nas dużym wydatkiem. Z roku na rok różnica między realnymi wydatkami a subwencją z ministerstwa jest coraz większa. W tym roku dotacja oświatowa w wynosi 4,7 mln zł, rzeczywiste koszty utrzymania oświaty na terenie naszej gminy zaś - 7,4 mln zł. Z własnego budżetu musimy dołożyć 2,7 mln zł – mówił Stanisław Kuziak, przewodniczący rady.
- Powyższe dane pozostawiam do refleksji. Nie podejmujemy na razie żadnych decyzji co do reorganizacji sieci szkół – podsumowała dyskusję Longina Oleszczuk.
TEKST/FOT. KATARZYNA NIERODA

« wróć | komentarze [6]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

szukacie oszczędności P Burmistrzu co robią 2 emerytki na tak ważnych posadkach jak objechanie rowerkiem podopiecznych[pani ta juz sama w tym wieku wymaga opieki]druga zaś o godz 7wpuszcza świeże powietrze z nad Kosówki do bidetów potem prace domowe obiadek z deserem no i o 14 kram się zamyka a Gotówka jest

mieszkaniec
2011-09-09 20:53:00

Nowego burmistrza należy pochwalić za zwolnienie A.Sowy, chłop nic nie robił, brał grube pieniądze za Kosovię i śmieszną pracę na hali sportowej. Burmistrz powinien sprawdzić na co była wydawana kasa w kosovii.

Pilkarz
2011-02-19 19:12:14

@Obserwator Najwidoczniej szkoda było całego etatu na wyżej wymienione stanowiska i najwidoczniej jedna osoba sobie z nimi poradzi, a jak z tego tytułu będzie zarabiać trochę więcej to nie ma w tym nic złego. (Parę stówek więcej to i tak mniej jak na cały etat) Ja jestem ciekawy czy słusznie wybudowaną nową szkołę, czy teraz nie ciąży teraz za bardzo w budżecie. Jak się za dużo wydawało to przychodzi taki czas że trzeba oszczędzać po stronie wydatków, a nie szukać komu by tu zabrać żeby wpływy byłe większe.

tom
2011-02-18 18:37:23

Co to za oszczędności i jaka to walka z bezrobociem, jak na stanowisku zastępcy burmistrza zatrudniło się młodą osobę ze świadczeniem emerytalnym, co jasno wynika z jej oświadczenia majątkowego umieszczonego w BIP UM i Gminy Kosów Lacki. Na dodatek pani emerytce powierzono dotychczasowe obowiązki kierownika d/s przygotowania wniosków unijnych i powołano ją do komisji przetargowej. Ile faktycznie zarabia ta pani, bo to są publiczne pieniądze i czy zaoszczędzono w ten sposób cokolwiek ?! Wierzę, że ma wyższe wykształcenie, bo niższego na tym stanowisku mieć nie może.

Pewien obywatel
2011-02-18 11:30:46

Rozumiem że dane przedstawione tutaj dotyczą tylko szkół podstawowych. A co z pozostałymi szkołami w gminie ? W Kosowie jest został wybudowany kilka lat temu nowy obiekt w którym mieści się bodaj że gimnazjum oraz szkoła średnia. Obecnie mam niż demograficzny i dzieci jest niestety coraz mniej. Ciekawy jestem ilu uczniów uczy się tam w szkole średniej ? I jakie gmina ponosi koszty z tego obiektu ? Czy biorąc pod uwagę nadchodzący niż demograficzny budowa tego obiektu była konieczna ? I czy pieniądze które idą na ten obiekt nie można było by teraz inaczej spożytkować w gminie ?

tom
2011-02-18 11:29:23

Ciekaw jestem, ile kosztuje roczne utrzymanie burmistrza i jego zastępcy Longiny Oleszczuk na ich stołkach w UM Kosów Lacki. Z tego co napisano zastępca burmistrza przejęła obowiązki kierownika d/s przygotowania wniosków unijnych. Powołano ją w miejsce poprzednika do komisji przetargowej, a to wszystko wiąże się z dodatkowym wynagrodzeniem, bo nie sądzę, by pani wiceburmistrz w UM pracowała charytatywnie. W BIP Miasta i Gminy Kosów Lacki próżno szukać pełnych oświadczeń majątkowych włodarzy miasta (i nie tylko ich oświadczeń), bo brakuje stron z wyszczególnieniem ich majątku i podaniem wysokości osiąganego dochodu z tytułu zatrudnienia. W dzisiejszych czasach należy szukać oszczędności. Na przykładzie Kosowa Lackiego i innych miejscowości widać, że w tych poszukiwaniach zawsze łatwiej coś ukryć lub zabrać innemu niż samemu sobie.

Obserwator
2011-02-18 07:28:28
Strona 1/1


Dane kontaktowe