12
2020
2019-06-25

W Hołowienkach „Otwarte Wrota” po raz 14.


W sobotę 15 czerwca państwo Dąbrowscy z Hołowienek po raz kolejny zorganizowali w swoim ekoagroturystycznym gospodarstwie „Dąbrówka” kiermasz „Otwarte Wrota”.

„Dąbrówka” państwa Dąbrowskich posiada certyfikat ekologiczny AGROBIOTESTU i EKOLANDU od 2005 roku. Powierzchnia atrakcyjnie położonego gospodarstwa to 17 ha, w tym 15 ha użytków rolnych. Właściciele uprawiają orkisz, grykę, warzywa i ziemniaki oraz inne rośliny na potrzeby hodowanych zwierząt – bydła i drobiu. Od 2011 r. gospodarstwem przejętym od rodziców kieruje Dariusz Dąbrowski z żoną Magdaleną. Pan Dariusz jest też przewodniczącym Wschodniomazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Ekoland. Rodzice pana Dariusza – Małgorzata i Tadeusz, wspierają młodych właścicieli, zajmują się przetwórstwem, ekoturystyką i edukacją ekologiczną.

Bez wątpienia atrakcją kiermaszu w Hołowienkach był pokaz pieczenia regionalnego sękacza oraz degustacja tego smacznego ciasta. Państwo Dąbrowscy przygotowali też dla gości poczęstunek. Wszystko smaczne, zdrowe i z własnego gospodarstwa. Poza tym, podobnie jak inni producenci obecni na kiermaszu, gospodarze również sprzedawali swoje produkty.

Nowością na kiermaszu było bogate stoisko wystawiennicze Koła Gospodyń Wiejskich w Hołowienkach, prezentujące rękodzieło członkiń koła oraz kroniki dokumentujące niezwykle bogatą działalność organizacji, istniejącej w miejscowości przez kilkadziesiąt lat i prowadzonej przez ś. p. Lucynę Maksimiak. Kołem, reaktywowanym w grudniu 2018 r. kieruje Krystyna Hilaruk, córka pani Lucyny. Panie zrzeszone w KGW inicjują różne działania na rzecz lokalnej społeczności, współpracują z miejscową OSP, parafią w Zembrowie. Złożyły też wniosek o dofinansowanie swojej statutowej działalności. Na pewno o KGW w Hołowienkach jeszcze napiszemy.

Pomysłodawczynią przedsięwzięcia pn. „Otwarte Wrota” była w 2002 r. Urszula Wyrwicka z gminy Osieck w woj. mazowieckim. Dzięki jej pomysłowi wiele gospodarstw zrzeszonych we Wschodniomazowieckim Oddziale Stowarzyszenia Ekoland ma możliwość prezentowania i sprzedaży certyfikowanej żywności, konsumenci zaś poza zakupem zdrowej żywności mogą uzyskać cenne porady.

W tym sezonie wakacyjnym „Otwarte Wrota” odbędą się 13 lipca w Otwocku w szkole przy ul. Ambasadorskiej 1 (12.00 - 15.00); 20 lipca (14.00 - 17.00) u państwa Zawistowskich w Sarnakach ul. Spokojna 2 (14: 00 - 17: 00); 27 lipca w Warszawie ul. Św. Bonifacego 9, kościół Księży Marianów (12.00 - 15.00); 10 sierpnia w Otwocku w szkole przy ul. Ambasadorskiej 1 (12.00 - 15.00); 17 sierpnia u państwa Rybarczyków w Nowej Wsi Kosowskiej, (12.00 - 15.00); 24 sierpnia ponownie w kościele Księży Marianów w Warszawie (12.00 - 15.00).


J.O.  

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe