24
2019
2014-10-27

W hołdzie Janowi Pawłowi II


Decyzją Konferencji Episkopatu Polski w niedzielę 12 października w naszym kraju obchodzono XIV Dzień Papieski, który przebiegał pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie!”. 

Z tej okazji w konkatedrze pw. Niepokalanego Serca NMP w Sokołowie Podlaskim odbył się VI koncert 
w ramach cyklu „Mazowsze w Koronie". Podczas tego muzycznego wieczoru spotkały się trzy żywioły: muzyka góralska, stylistyka jazzowa i klasyczne brzmienie.
 
Otwierając koncert gospodarz świątyni ks. prałat Andrzej Krupa serdecznie powitał Ordynariusza Drohiczyńskiego biskupa Tadeusza Pikusa, Senator RP Marię Koc, Burmistrza Sokołowa Podlaskiego Bogusława Karakulę, i pozostałych zgromadzonych.
W hołdzie Janowi Pawłowi II wystąpił słynny góralski zespół Trebunie-Tutki w składzie: Krzysztof Trebunia-Tutka (skrzypce, koza podhalańska, fujara, piszczałki, róg, śpiew), Anna Trebunia-Wyrostek (basy podhalańskie, śpiew), Jan Trebunia-Tutka (altówka, śpiew) oraz Warszawski Chór Międzyuczelniany pod dyrekcją Teresy Gręziak. Gościnnie zagrali: saksofonista Olaf Węgier, basista Kuba „Bobas” Wilk oraz Andrzej Polak (skrzypce, śpiew).
 
Prowadzony przez Krzysztofa Trebunia - Tutkę  koncert „Nuty Wielkiego Pasterza" był niezwykłym artystycznym wydarzeniem wypełnionym emocjami. W muzycznej opowieści o pontyfikacie Papieża-Polaka, który w majestacie gór widział Boską moc i był blisko związany z góralami, nie zabrakło wzruszeń, radości, smutku, ale i specyficznego góralskiego humoru. Zabrzmiało kilkanaście wyjątkowych utworów zaaranżowanych na chór klasyczny i kapelę góralską, w tym między innymi „Nutko moja”, „Tatry wysokie”, „Hej Krywaniu”, „Wierzę” „Nasze reggae”, „Śycka Se Wom zycom”. Na koniec wszyscy zaśpiewali „Barkę”. Licznie zgromadzeni słuchacze nagrodzili wykonawców owacją na stojąco, a na niejednej twarzy pojawiły się łzy. Nie obyło się bez bisu. Unikalna muzyka, piękne wnętrze sokołowskiej konkatedry i z serca płynące opowieści prowadzącego sprawiały, że „wszystko w duszy grało”, jak powiedział dziękując artystom wyraźnie wzruszony biskup Tadeusz Pikus.
 
Warto dodać, że wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu Trebunie Tutki, który rozwija i wzbogaca rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje tworząc oryginalne brzmienie. Grupa eksperymentuje z różnymi gatunkami muzycznymi i współpracuje z wybitnymi artystami. Jako jedyny zespół z Polski wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce World Music Charts Euro, będąc tym samym ambasadorem Podhala i polskiej kultury w całym niemal świecie.
 
Towarzyszący góralom Warszawski Chór Międzyuczelniany powstał przy kościele św. Anny w 1964 roku dzięki ks. Zbigniewowi Piaseckiemu. W 1967 r. kierownictwo artystyczne przejął Janusz Dąbrowski, który rozsławił chór na świecie. Repertuar zespołu obejmuje kompozycje religijne i świeckie wszystkich epok, w tym takie muzyczne perły jak „Mesjasz" Haendla, „Msza koronacyjna", „Requiem" Mozarta, IX symfonia Beethovena, „Stabat Mater" Pergolesiego. Chór występował na festiwalach muzycznych w kraju i poza jego granicami, wszędzie spotykając się z uznaniem krytyków i ciepłym przyjęciem ze strony publiczności.
 
Organizatorem festiwalu „Mazowsze w koronie” Muzyczne wieczory w zabytkach architektury mazowieckiej jest Mazowiecki Instytut Kultury. Współorganizatorami niedzielnego koncertu byli: Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski, Sokołowski Ośrodek Kultury, Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca NMP w Sokołowie Podlaskim.
 
JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe