17
2020
2018-12-06

W Ciechanowcu zagrały ligawki


Prawie 150 muzyków z wielu regionów Polski oraz Litwy i Białorusi 1 i 2 grudnia uczestniczyło w Ciechanowcu w 38. Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich. Na ligawkach, bazunach, trombitach i innych instrumentach pasterskich grali dorośli, dzieci, młodzież.

Tradycyjnie wśród najlepszych instrumentalistów grających na ligawkach nie zabrakło reprezentantów ziemi sokołowskiej. Największy sukces odnieśli seniorzy – jury I miejsce przyznało Romanowi Brochockiemu z Sokołowa Podlaskiego, II - Piotrowi Bondarczukowi z Wieski, III - Eugeniuszowi Szymaniakowi z Dzierzb Szlacheckich.

W kategorii wiekowej 17 - 64 lat III miejsce zajął Rafał Jacek Gałaguz z Wieski, a w kategorii 11 - 16 lat III miejsce zajął Mateusz Koc z Jabłonny Lackiej. W kategorii dzieci do lat 10 II miejsce zajął Bartosz Tartaczuk z Kanabrodu, a Adrian Bartosiak z Jabłonny Lackiej - III.

Konkurs jest imprezą o wielkim znaczeniu dla podtrzymywania muzycznych tradycji polskiego ludu i polskiego chrześcijaństwa, ratuje od zapomnienia muzykę pasterską oraz instrumenty. W jury zasiadają wybitni etnografowie i muzykolodzy. Mszę św. poprzedzającą podsumowanie konkursu sprawował i homilię wygłosił ks. bp Antoni Dydycz. Nagrody laureatom wręczał Marszałek Województwa Podlaskiego. Wydarzenie uświetniły koncerty zespołów folklorystycznych z Polski oraz Białorusi i Hiszpanii.

Warto przypomnieć, że inicjatorem przedsięwzięcia był organizator i wieloletni dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu Kazimierz Uszyński, niezwykle zasłużony dla społeczności lokalnej nauczyciel, muzealnik, samorządowiec. Od 2006 roku konkurs nosi jego imię. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego organizuje Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
J.O.  
Fot. Diecezja Drohiczyńska

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe