17
2020
2015-07-04

VII Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych


W dniach 17–21 czerwca Oddział Warszawski IPN zorganizował na Podlasiu VII Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych.

Tegoroczny rajd był poświęcony szwadronom 6 Brygady Wileńskiej AK.  Na cztery trasy wyruszyła osiemdziesięcioosobowa grupa młodzieży z Sokołowa Podlaskiego i innych miast Mazowsza m.in. z Pułtuska.
 
Patronami patroli byli słynni lokalni dowódcy powojennego podziemia niepodległościowego: Władysław Łukasiuk „Młot”, Walerian Nowicki „Lech”, Antoni Borowik „Lech” oraz Józef Małczuk „Brzask”. Rajdowe trasy związane były z miejscami ich działalności oraz terrorem komunistycznym skierowanym przeciwko polskiemu społeczeństwu po 1945 roku. Patronem grupy z Sokołowa czyli I patrolu, w skład którego wchodzili harcerze hufca ZHP im. Janusza Korczaka i uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika był Władysław Łukasiuk, urodzony w Tokarach koło Korczewa. Grupą dowodzili: dh. Adrianna Adamczuk i dh Michał Wierzbicki oraz historyk Jacek Odziemczyk, nauczyciel PG nr 2.
 
Sokołowski patrol po zaprzysiężeniu odebrał materiały edukacyjne związane z patronem oraz zadania rajdowe, a następnie został przewieziony do Serpelic, skąd rozpoczął wędrówkę. Kolejne etapy trasy kończyły się noclegami w Starych Mierzwicach, Korczewie i Repkach, skąd po wielu przygodach w sobotę wieczorem nasz patrol dotarł do Sokołowa, gdzie w budynku Publicznego Gimnazjum nr 2 była baza, ciepły posiłek i ostatni nocleg. 
 
Na wyznaczonych trasach patrole wykonywały różne zadania rajdowe, np. wywiad ze świadkami historii. Sokołowskiemu patrolowi udało się dotrzeć do chrześnicy Władysława Łukasiuka. Innym zadaniem było ułożenie hymnu i piosenki patrolu. Młodzież brała udział w inscenizacjach historycznych z udziałem rekonstruktorów z Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław” i Stowarzyszenia Historycznego im. „11 Grupy Operacyjnej NSZ”, przebranych w mundury członków MO, UB, NKWD i KBW. Rekonstruktorzy przygotowali wiele zasadzek i pułapek spowalniających marsz rajdowców, odtwarzając działania służb resortu bezpieczeństwa w latach 40. 
i 50. 
 
Inne patrole wędrowały z Prostyni, Brzózy k/Sadownego i Stanisławowa. Po dotarciu do bazy patrole, grupy rekonstrukcyjne i organizatorzy spotkali się na ognisku przy Sokołowskim Domu Harcerza. Tutaj wyłoniono zwycięzcę rajdu, którym został patrol z Sokołowa. Młodzież otrzymała publikacje i gry edukacyjne  wydane przez IPN.  Przy ognisku był też czas na dzielenie się wrażeniami z rajdu, który mimo trudów długiego wędrowania dostarczył młodzieży wiele satysfakcji, pozwalając wczuć się w atmosferę wydarzeń historycznych. 
 
Ważnym dniem nie tylko dla uczestników rajdu i organizatorów była niedziela. Tego dnia byli oni uczestnikami Mszy św. w Konkatedrze Niepokalanego Serca NMP. W kazaniu ks. Tomasz Żukowski podkreślił, że pamięć o Żołnierzach Niezłomnych, wyklętych przez powojenne władze komunistycznej Polski jest bardzo ważna. Zachęcał do nauki historii, mimo tego, że we współczesnej szkole jest ona ograniczana. Zaznaczył, że bez wiary i znajomości prawdziwej historii naród nie ma duszy, zakorzenienia, tożsamości, zamienia się w „szarą masę”, którą łatwo manipulować. Po Mszy św. ogólne informacje na temat Rajdu przekazał dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik Biura Edukacji Publicznej IPN. Następnie rajdowicze otrzymali poświęcone ryngrafy jako pamiątkę udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. 
 
Finałem całego przedsięwzięcia była rekonstrukcja historyczna odbicia więźniów z Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Przed tym wydarzeniem, które odbyło się za Sokołowskim Ośrodkiem Kultury, do zebranych mówił burmistrz Bogusław Karakula, podkreślając wspaniałą współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej oraz zaangażowanie miejscowego społeczeństwa w organizację Rajdu.  Krótkie refleksje przedstawił też dr Tomasz Łabuszewski. Zaznaczył, że w latach powojennych opór przeciwko narzuconej siłą władzy komunistycznej mógł trwać kilka lat, ponieważ „żołnierze wyklęci” mieli oparcie w miejscowej ludności. 
Następnie Sokołowski Ośrodek Kultury zamienił się w Posterunek Milicji Obywatelskiej z końca lat 40. ubiegłego wieku i rozpoczęła się rekonstrukcja historyczna. Najpierw „aresztowanych i pobitych” harcerzy przywieziono do PUBP, potem byli „przesłuchiwani w okrutny sposób”, następnie dzięki udanej akcji zostali odbici przez „żołnierzy podziemia niepodległościowego”. Przygotowana bardzo realistycznie rekonstrukcja wywarła duże wrażenie na licznie zgromadzonych mieszkańcach miasta. Nie zabrakło „rannych i zabitych”, rozrywających się granatów, strzałów karabinowych, starych pojazdów, strojów z epoki i innych przemyślanych szczegółów. O rozgrywających się wydarzeniach opowiadał Jacek Pawłowicz z IPN.
 
Organizatorami Rajdu Szlakiem Żołnierzy Wyklętych był warszawski oddział IPN, Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski i inne samorządy Mazowsza. 
 
jo

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe