17
2018
2017-05-25

V Sztafeta Niepodległości Łuków – Sokołów Podlaski


 We wtorkowe popołudnie 23 maja już po raz piąty do Sokołowa Podlaskiego przybyła Sztafeta Niepodległości śladami księdza generała Stanisława Brzóski. Dystans 64 km od (Łukowa - Siedlce - Sokołów Podlaski) przemierzyło ponad stu młodych biegaczy i narto rolkarzy. Patriotyczno- sportowa impreza rokrocznie odbywa się w dzień śmierci ks. Stanisława Brzóski, ostatniego dowódcy Powstania Styczniowego. Warto tutaj przypomnieć, że ks. Brzóska w Sokołowie i Łukowie był wikarym, w lasach łukowskich ukrywał się wraz ze swoim oddziałem.
Inicjatorem przedsięwzięcia jest pochodzący z Sokołowa Wojciech Sobolewski, dyrektor Zespołu Szkół w Krynce k/ Łukowa i Wileński Hufiec Harcerski im. Pani Ostrobramskiej oraz Związek Harcerstwa Polskiego. Goście z Litwy dwukrotnie uczestniczyli w sztafecie, niestety w tym roku nie dotarli. Natomiast do biegaczy z ZS w Krynce dołączyli leśnicy z łukowskiego Nadleśnictwa, z UKS „Rawa” Siedlce (działającego przy Zespole Szkół nr 2 im. Władysława Rawicza), uczniowie z ZS w Zalesiu, Gołąbkach, Aleksandrowie, Strzyżewie oraz, kolejny już raz, grupa uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. Gen. Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim.
Na trasie sztafety złożono kwiaty i zapalono znicze w lasach łukowskich przed pomnikiem ks. gen. S. Brzóski oraz w Siedlcach, przy pomniku uczestnika powstania i naczelnika cywilnego województwa podlaskiego Władysława Rawicza. O 15 uczestnicy sztafety wbiegli do Sokołowa (każdy metr oznacza rok zaborów). Przy pomniku ks. Brzóski i Franciszka Wilczyńskiego oczekiwali między innymi przedstawiciele władz miasta, Nadleśnictwa Łuków i Sokołów, społeczność szkolna Szkoły Podstawowej nr 4, harcerze.
Wojciech Sobolewski, składając meldunek o zakończeniu sztafety Krzysztofowi Dąbrowskiemu, Zastępcy Burmistrza Miasta, zaznaczył, że jej uczestnicy podjęli trud, aby zamanifestować patriotyzm i oddać hołd tym, którzy walczyli za Ojczyznę.
Uroczystość przy pomniku zakończyło złożenie kwiatów przez przedstawicieli: władz Sokołowa Podlaskiego, senatora Waldemara Kraski, Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, a także nadleśniczych Nadleśnictwa Łuków i Sokołów, dyrekcję Sokołowskiego Ośrodka Kultury, delegacje uczestników sztafety i SP nr 4. Następnym punktem wydarzenia była Msza św. w konkatedrze w intencji bohaterów Powstania Styczniowego, po czym uczestnicy sztafety zostali ugoszczeni w SP nr 4. Społeczność szkolna przygotowała też program i prezentację o bohaterach Powstania Styczniowego. Na zakończenie uczestnikom sztafety wręczono pamiątkowe medale.
Na wydarzeniem patronat sprawowali: Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski, Wójt Gminy Łuków, Burmistrz Miasta Łuków oraz Nadleśnictwo Łuków i Sokołów.
J.O.
« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe