17
2020
2019-05-21

V Rajd Rowerowy Szlakiem Ottona Warpechowskiego


W piątek 17 maja 2019 r. o godz. 10:00 spod Domu Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim wystartował V Rajd Rowerowy Szlakiem Ottona Warpechowskiego. Trasa rajdu liczyła 25 km i wiodła z Sokołowa Podlaskiego przez Brzozów, Czerwonkę Grochowską, Paczuski Duże i Węgrów do Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie.

Rajd zorganizowały Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie i Stowarzyszenie „Pomóżmy sobie razem” z Brzozowa. Partnerami wydarzenia byli: Miasto Sokołów Podlaski, Gmina Sokołów Podlaski i Gmina Bielany. Rajd odbył się pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski Bogusława Karakuli, Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc i Senatora RP Waldemara Kraski.

Otto Warpechowski (1917-1945) był młodym polskim archeologiem, opiekunem zabytków powiatu węgrowskiego. W okresie międzywojennym prowadził wykopaliska w okolicach Węgrowa i Sokołowa Podlaskiego. W 1942 r. niemiecki starosta Ernst Gramms polecił mu rozebrać ruinę średniowiecznego zamku książąt mazowieckich w Liwie. Podczas rozmowy Warpechowski przekonał starostę, że zamek zbudowali Krzyżacy, co spowodowało rozpoczęcie odbudowy zamku na koszt III Rzeszy. Z czasem Niemcy zaczęli powątpiewać w historię archeologa, więc ten ukrywał się u jednej z rodzin w Brzozowie Sokołowskim. Gdy wojska niemieckie zaczęły się wycofywać, Warpechowski wstąpił do II Armii Wojska Polskiego. Niestety został zastrzelony we wsi Paczuski przez radzieckiego oficera. Jego grób znajduje się w Czerwonce gm. Sokołów Podlaski.
Oprac. Katarzyna Dybowska 
Fot. UM Sokołów Podlaski

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe