17
2020
2016-05-13

Uważajmy na barszcz!


Barszcz Sosnowskiego powoduje poparzenia ll, a nawet lll stopnia. Tę niebezpieczną roślinę można spotkać m.in. przy drodze powiatowej na trasie Repki - Zawady. 

Barszcz Sosnowskiego nazywany jest inaczej Zemstą Stalina. Roślina porasta pobocza dróg, obrzeża łąk i brzegi rzek. Osiąga nawet do 4 metrów wysokości. Ma zieloną łodygę, która w dolnej części pokryta jest fioletowymi plamkami. Liście są duże i bardzo szerokie, mają zaostrzone końcówki. Przekwitnięte kwiaty często mylone są z koprem. Roślina jest bardzo podobna do barszczu zwyczajnego, jednak w odróżnieniu od swojego kuzyna, jest bardzo niebezpieczna. Powoduje poparzenia ll, a nawet lll stopnia. Jeśli spotkamy ją na swojej drodze, lepiej jej nie dotykajmy!
 
Należy pamiętać, że pierwszy kontakt z rośliną nie powoduje poparzeń. Pierwsze objawy pojawiają się dopiero po około dwóch godzinach od zetknięcia z chwastem. Na początku jest to pieczenie, swędzenie, skóra robi się czerwona. Związki chemiczne, które znajdują się w soku barszczu, mogą wywoływać nudności, wymioty, bóle głowy oraz podrażnienie dróg oddechowych. Później pojawiają się ropne pęcherze,  które goją się kilka miesięcy, a niekiedy nawet kilka lat.
 
Na terenie naszego powiatu roślinę można spotkać w gminie Repki, przy drodze powiatowej na trasie Repki - Zawady. Pracownicy Starostwa Powiatowego co roku mechanicznie ją zwalczają, ale ona ciągle się rozrasta. 

Co należy zrobić w razie kontaktu z niebezpieczną rośliną? Oczywiście przemyć poparzone miejsce wodą z mydłem. Potem udać się do lekarza i przez co najmniej 2 dni unikać słońca. Kontakt ze słońcem może  powodować stan zapalny i powstanie widocznych blizn. Ponadto warto  stosować maści do leczenia łuszczących się zmian skórnych i kremy przyspieszające gojenie oparzeń.
Jeśli spotkacie roślinę przypominającą barszcz, koniecznie powiadomcie o tym Urząd Gminy.

KW
fot. Wikipedia
 

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Z A W A D Y 4 E V E R

Szczepan
2016-05-25 22:18:31
Strona 1/1


Dane kontaktowe