2
2020
2012-12-21

Uwaga na kruchy lód


Okres zimowy to także ogromne zagrożenie na naszych rzekach i akwenach wodnych. Lód, który znajduje się przy brzegach jest bardzo niebezpieczny. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przestrzega szczególnie wędkarzy, dla których właśnie zaczyna się sezon zimowych połowów.

 Wahająca się temperatura, mróz w nocy i jej zmniejszenie w ciągu dnia, a także opady mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem, zmniejszają wytrzymałość pokrywy lodowej.

Najbardziej niebezpiecznymi miejscami są ujścia akwenów, cieków wodnych, mostów, śluz i wszelkie miejsca na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami. Osoba, która zimą wpadnie do wody, z powodu wychłodzenia organizmu może umrzeć po 10-15 minutach. Jeżeli będziemy świadkami załamania się lodu i wpadnięcia osoby do przerębla, należy natychmiast powiadomić służby ratownicze. Udzielać pomocy powinno się jedynie z dużej odległości, używając długich przedmiotów (nie podajemy ręki). Powinniśmy poruszać się na czworakach, czołgając się lub pełzając, unikając przy tym wejścia na cienki lód.

Zwracajmy baczną uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu wody.

lk

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe