17
2020
2013-07-12

Ustawa śmieciowa już działa


Od kilku dni obowiązuje w Polsce nowa ustawa śmieciowa, wprowadzając gminny monopol na wywożenie śmieci. Wprowadzenie jej w życie budziło wiele kontrowersji, niedomówień i pytań.
Mieszkańcy obawiają się podwyżek, dyrektorzy publicznych instytucji, szpitali i szkół obawiają się rujnujących opłat. I wszystko pod szczytnym hasłem ekologii, ochrony środowiska i segregacji. A za to trzeba płacić, poświęcając na „porządkowanie” śmieci coraz więcej czasu. Musimy zaopatrzyć się w osobne pojemniki na papier, plastik, odpady organiczne. Nie segregując zapłacimy dużo więcej. I tutaj pojawia się absurd. Rolą sortowni śmieci jest segregować odpady. Tutaj, zgodnie z nową ustawą dostają odpady już przebrane.
Jak wynika z danych Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, a także Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w wielu gminach przetargi nie zostały do tej pory rozstrzygnięte. Są gminy, gdzie przetargów w ogóle nie rozpisano. Dlatego można się spodziewać lawiny kontroli i to nie tylko „zapominalskich”, ale i tych, gdzie przetargi zostały przeprowadzone.
Czy dzięki ustawie znikną dzikie wysypiska, a w piecach nie będą palone odpady, przede wszystkim plastik? Czy zniknie stosowany do tej pory zwyczaj wyrzucania śmieci na pobocza? Pytań jest wiele, odpowiedzi brak. Efekty będziemy mogli zobaczyć później. Gminy powiatu sokołowskiego dosyć szybko uporały się z procedurami dotyczącymi ogłoszenia i rozstrzygnięcia przetargów na wywóz odpadów komunalnych. Sposób segregacji, wywozu i opłat jest dosyć jasny. Gmina Sterdyń wybierała spośród dwóch firm. Ostatecznie przez najbliższy rok śmieciami zajmować się będzie PGK Węgrów, której oferta wyniosła ponad 197 tysięcy złotych. Już wcześniej radni ustalili, że cena za śmieci kształtować się będzie w wysokości 6 i 10 złotych. Z kolei gmina Sabnie wybrała firmę Eko-Team Węgrów. Umowa zawarta na pół roku opiewa na kwotę około 60 tysięcy złotych. Tutaj niestety radni musieli korygować wcześniejszą uchwałę dotyczącą opłat za śmieci, z 4 i 7 zł na 5 i 10 zł. W gminie Ceranów śmieci odbierać będzie Zakład Usług Komunalnych „Jawa” z Kosowa Lackiego, a kosztować to będzie ponad 120 tysięcy złotych.  Dużym problemem może być specyfika gminy. Znajduje się tu wiele domów wypoczynkowych, użytkowanych najczęściej przez mieszkańców Warszawy przez okres dwóch czy trzech miesięcy. Bywa, że zaglądają tu częściej, na przykład w weekend. Mogą pojawić się trudności w egzekwowaniu opłat za śmieci, które po sobie zostawią.
W gminie Repki po przetargu zdecydowano się na półtora roczną umowę z firmą PUK Service z Siedlec. Zaoferowała ona ponad 259 tysięcy złotych. Mieszkańcy zapłacą 5 i 15 złotych. W gminie Kosów Lacki opłaty za wywóz śmieci wyniosą odpowiednio 5 zł za segregowane i 10 zł za niesegregowane. Ich wywozem zajmie się ZUK „Jawa” z Kosowa, która wygrała przetarg kwotą ponad 92 tysiące złotych.
W gminach Jabłonna Lacka i Sokołów Podlaski wywozem śmieci zajmie się sokołowski PUiK. Zaproponowana cena 140 tysięcy złotych została przyjęta. Koszt wywozu śmieci z gminy Sokołów to około 355 tysięcy złotych, a umowa ma obowiązywać półtora roku. Z większości gmin wywożone śmieci trafią na wysypisko w Woli Suchożebrskiej. W pobliżu jest także zakład w Ławach, powiat ostrołęcki.
Miał być porządek, w wielu miastach i gminach jest chaos i zamieszanie. Miało być czysto, jednak mieszkańcy narzekają na brud i drożyznę. Przede wszystkim odnosi się to brakujących worków, kontenerów do segregacji, a wewnątrz i wokół śmietników walają się sterty śmieci. A to może stanowić istne eldorado dla szczurów i wszelkiego rodzaju ptactwa. Według portalu Money.pl w skali kraju 1763 gminy podpisały umowy z firmami, które wywożą śmieci, 499 gmin wybrało firmy, ale jeszcze nie podpisało umów, 195 gmin prowadzi przetargi, a 22 gminy w ogóle nie podjęły działań aby je przeprowadzić. I na koniec pewne spostrzeżenie. Otóż od 1 lipca każdy z nas jest darmowym pracownikiem firmy śmieciowej. A do tego jeszcze musi płacić jeszcze więcej za wywóz śmieci, które  sam posegregował. Tylko o tym nie wie.

LK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe