17
2020
2014-09-15

Uroczystości patriotyczno – religijne w Treblince


Jak co roku w pierwszą sobotę września w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające wszystkich, których życie skończyło się w czasie II wojny światowej właśnie w tym miejscu. 
W programie uroczystości była Droga Krzyżowa od żwirowni do pomnika w miejscu straceń Karnego Obozu Pracy oraz Msza Święta.

Nabożeństwo Drogi krzyżowej prowadził ks. kan. Ryszard Zalewski, proboszcz prostyński. W kolumnie  marszowej szli harcerze niosąc  krzyż, poczty sztandarowe i bardzo liczna grupa innych uczestników. Przy pomniku zebranych powitał dyrektor Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince Edward Kopówka. Wymienił Zygmunta Chłopka – więźnia karnego obozu pracy i innych przybyłych. Uczestnikami uroczystości byli między innymi Andrzej Silny – Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, Marek Kubaszewski – Wójt Gminy Małkinia Górna, Longina Oleszczuk – zastępca burmistrza Miasta i Gminy Kosów Lacki, Tadeusz Mróz – członek zarządu Powiatu Sokołowskiego, Andrzej Łuczek – Dyrektor Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu, Marcin Kaczorowski – prezes Stowarzyszenia Zachowania Pamięci o AK, Sławomir Kordaczuk – zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Związek Kombatantów z Kosowa Lackiego pod dowództwem Leonarda Domańskiego, 41 DH im. Aleksandra Kamińskiego „Kamyk” i GZ Biedroneczki z Kosowa Lackiego, 14 DH „Sokoły” z Prostyni, klasa mundurowa z PLO im. Orła Białego w Kosowie Lackim, poczty sztandarowe i przedstawiciele Zespółu Szkół Salezjańskich i I LO im. Marii Skłodowskiej - Curie w Sokołowie Podlaskim, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, Publicznego Gimnazjum im. Aleksandra Kamińskiego,  Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim, Zespołu Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni. Honorową wartę przy Pomniku podczas nabożeństwa pełnili żołnierze z jednostki w Komorowie oraz uczniowie klasy mundurowej LO w Kosowie Lackim.
 
Mszę Świętą sprawował  biskup - senior Antoni Pacyfik Dydycz oraz ks. Krzysztof Woźniak z Zespołu Szkół Salezjańskich w Sokołowie Podlaskim. W kazaniu  biskup przypominając czasy II wojny światowej mówił o traktowaniu się ludzi nawzajem w tym miejscu. Nawiązał również do obecnej szczególnie skomplikowanej sytuacji międzynarodową, która stwarza ponownie wojenne napięcie. Po zakończeniu Mszy Świętej głos zabrał Zygmunt Chłopek, jeden z ostatnich żyjących świadków tamtych czasów. W imieniu polskich Romów przemawiał Andrzej Łuczek, przypominając niedawne odsłonięcie pomnika poświęconego Romom pomordowanym w obozie w Treblince. Na zakończenie uroczystości złożeno wieńce i zapalono znicze w Miejscu Straceń.
Organizatorem modlitewnego spotkania odbywającego się na tym miejscu w pierwszą sobotę września od wielu lat są Parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej w Prostyni i Dyrekcja Muzeum Walki i Męczeństwa  w Treblince.
 
JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1


Dane kontaktowe