2
2020
2016-09-26

Upamiętniono Marię i Jana Januszów


 W niedzielę 25 września na ścianie Wiejskiego Domu Kultury w Kupientynie odsłonięto tablicę poświęconą Marii i Janowi Januszom, nauczycielom, wychowawcom, społecznikom i patriotom. W ten symboliczny sposób utrwalono pamięć o nauczycielskim małżeństwie, bardzo zasłużonym dla lokalnej społeczności. Na uroczystość przybyły władze samorządowe okolicznych sołectw, Wójt Gminy Sabnie Piotr Ireneusz Wyszyński, Przewodniczący Rady Gminy Wacław Mikołajczuk, inni zaproszeni goście oraz mieszkańcy Kupientyna, Bud Kupientyńskich i Kolonii Kupientyn.
Uroczystość rozpoczęła Msza Święta sprawowana w świetlicy wiejskiej przez ks. prałata Andrzeja Krupę, proboszcza Parafii Konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim.  Następnie Tadeusz Wolaniecki, inicjator wydarzenia, oraz Halina Jelińska, emerytowana nauczycielka przedszkola w Kupientynie odsłonili tablicę, a ksiądz proboszcz dokonał poświecenia.
Nie obyło się bez przypomnienia postaci Marii i Jana Januszów, którzy od początku lat dwudziestych ubiegłego wieku aż do lat 70.  zamieszkiwali w Kupientynie. Ich działania na rzecz  okolicznych miejscowości, zawarte w opracowaniu przygotowanym  przez emerytowaną nauczycielkę Zofię Brodacką, mieszkankę Kupientyna, przedstawił Lech Zakrzewski. Więcej o tych „wyjątkowych ludziach, uzdolnionych, ludziach jak perły, którzy pozostawili trwały, szlachetny ślad w naszej pamięci, w naszych sercach, w naszej społeczności”, jak wspomina Zofia Brodacka,    napiszemy w następnym numerze.
W niedzielą uroczystość włączyło się najmłodsze pokolenie społeczności. Dziewczęta, przygotowane przez Julitę Jabłońską, nauczycielkę z miejscowego przedszkola, zatańczyły wiązankę polskich tańców narodowych, między innymi poloneza i krakowiaka. Występ został nagrodzony wielkimi brawami.  Nie zabrakło też refleksji, wspomnień i podziękowań. Głos zabrał między innymi Tadeusz Wolaniecki, w którego rodzinnym domu państwo Januszowie mieszkali przez dwa lata. 
 Organizatorami uroczystości byli sołtys Kupientyna Monika Dobrowolska, Rada Sołecka Wsi Kupientyn – Agata Połog, Grzegorz Włoga, Robert Osipiak, Krzysztof Nowotniak, Artur Jędrzejewski, Maria Zembrowska. Tablicę ufundowano za pieniądze z funduszu sołeckiego, na co wyrazili zgodę  mieszkańcy miejscowości. .
 J.O.

 

« wróć | komentarze [4]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu


Odśwież kodKomentarze do tego wpisu

Inicjatywa godna naśladowania. Gratuluję.

Gość.
2016-10-18 14:27:00

Do moderatora komentarzy ... Prośba . Proszę o usunięcie hejtu podpisano ,,popo,, - nieładnie i nie na temat .

mieszkaniec Kupientyna
2016-10-09 04:26:07

Tam gdzie klecha przewodzi, śmierdzi tzw. patriotyzmem.A ty Lechu walnij flaszkę , jak to kiedyś bywało i daj sobie na luz.

popo
2016-10-02 19:38:07

brawo dziękujemy za pamięć o ludziach kultury i nauki na rzecz miejscowości lokalnych


2016-09-26 14:38:07
Strona 1/1


Dane kontaktowe